Աշխարհը պատրաստ չի լինի նոր համաճարակի: Այս մասին հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը Ջակարտայում կայացած մամուլի ասուլիսում, որտեղ կհանդիպեն G20-ի առողջապահության նախարարները։
«Մենք պետք է լրջորեն վերաբերվենք այն դասերին, որոնք քաղել ենք այս համաճարակից (կորոնավիրուսից) և համոզվենք, որ հետևում ենք աշխարհը համաճարակներին նախապատրաստելու առաջարկություններին: Ի դեպ, մենք գտնվում ենք համաճարակի մեջտեղում: Աշխարհը պատրաստ չէ։ Եթե ևս մեկ նոր համաճարակ սկսվի, մենք դեռ պատրաստ չենք լինի»,- ասել է ԱՀԿ ղեկավարը կազմակերպության սոցիալական ցանցերում հեռարձակված մամուլի ասուլիսում։
ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրենը նաև նշել է COVID-19-ի դեմ պայքարի վերաբերյալ առաջարկությունների ամբողջական իրականացման կարևորությունը։ «Մենք պետք է շատ արագ շարժվենք՝ յուրաքանչյուր երկրում առաջարկությունները կյանքի կոչելու համար, այնուհետև մենք կկանխենք հաջորդը համաճարակը»,- հավելել է նա։