2023 թ.-ից կունենանք կենսաթոշակների և նվազագույն աշխատավարձի բարձրացում․ վարչապետ
Այսօր կառավարությունը հերթական նիստին  հաստատեց ՀՀ 2023-2025 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը և կառավարության պարտքի բեռի նվազեցման 2022-2026 թվականների վերանայված ծրագիրը:
«Հնգամսյա ցուցանիշներով դուրս ենք եկել երկնիշ տնտեսական աճի գոտի, մայիս ամսվա տնտեսական ակիտվության ցուցանիշը կազմել է 10,2 տոկոս: Կիսամյակի նախատեսված պլանը այս պահի դրությամբ գերակատարել ենք 47 միլիարդ դրամով:  2023 թվականի հունվարի մեկից կունենանք կենսաթոշակների, նվազագույն աշախտավարձի բարձրացում և նախատեսվում է  68 հազարից լինի 75 հազար դրամ»,- ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ մինչև երկու տարեկան երեխայի խնամքի չափը 28 600 դրամից պետք է դառնա 30 հազար 700 դրամ, մինչև երկու տարեկան երեխայի մայրերին խնամքի նպաստ կտրվի՝ անկախ նրանից աշխատող է, թե ոչ, իսկ գյուղական բնակավայրերում շարունակելու են կրկնակի չափով տալ այդ նպաստը: Նա նշեց, որ գիտության ֆինանսավորումը  վեց միլիարդով են ավելացնում:
«Ամենակարևոր նորությունը՝ որ հիմա արդեն 7  տոկոս տնտեսական աճը ավելի իրատեսական ենք համարում: Ավելի լավ է մենք առաջիկա հինգ տարիներին տարեկան 7 տոկոս ունենանք, քան՝ որոշ տարիներին ավելի, որոշ տարիներին պակաս»,- ասաց նա: