Ռուսաստանը նախապաշարմունքներ չունի Ուկրաինայի հետ հարցերի ավելի լայն շրջանակի շուրջ բանակցությունները վերսկսելու հարցում, ընտրությունը Կիևինն է, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Բայց դա մեզանից չէ կախված, քանի որ Ուկրաինայի իշխանությունները՝ նախագահից մինչև անթիվ խորհրդականներ, անընդհատ ասում են, որ բանակցություններ չեն լինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ուկրաինան չի հաղթել Ռուսաստանին»,- ասել է Լավրովը Եգիպտոսի արտգործնախարարի հետ բանակցություններից հետո լրագրողների հետ զրույցում։
Նա նաև ընդգծել է, որ Մոսկվան չի խնդրում Արևմուտքին չեղարկել պատժամիջոցները, սակայն պարենային թեմայի շուրջ Արևմուտքը պետք է վերացնի իր իսկ ստեղծած խնդիրները:
«Մենք պարզապես հիմա կզարգացնենք մեր տնտեսությունը՝ հենվելով վստահելի գործընկերների վրա, այլ ոչ թե նրանց, ովքեր ևս մեկ անգամ ապացուցեցին իրենց լիակատար անկարողությունը բանակցելու», – հավելել է Լավրովը: