Ուկրաինայի ԶՈւ-ն հարձակվել է Խերսոնում Դնեպրով անցնող կամուրջի վրա, որը ռուսական զորքերի մատակարարման բանալին է
Հուլիսի 26-ի ուշ երեկոյան ուկրաինական բանակը գրոհել է օկուպացված Խերսոնի շրջանի Անտոնովսկի կամուրջը։ Սա միակ կամուրջն է Դնեպրի վրայով, որը կապում է Խերսոնի արվարձանները Խերսոնի շրջանի այն տարածքների հետ, որոնք հարում են Ղրիմին: Դա շատ կարևոր է Խերսոնում ռուսական խմբի մատակարարման համար։ Ուկրաինայի զինված ուժերը հուլիսի 19-ին և 20-ին արդեն գնդակոծել են Անտոնովսկի կամուրջը, որից հետո դրա վրայով երթեւեկությունը ժամանակավորապես արգելափակվել է։
Նոր հրետակոծության հետեւանքով կամրջի երթեւեկությունը կրկին փակվել է։ Նախ, ուկրաինական հանրության մեջ տեղեկություն հայտնվեց, որ կամուրջը քանդվել է։ Ռուսաստանի կողմից նշանակված Խերսոնի շրջանի վարչակազմը, ընդհակառակը, հայտարարել է, որ օբյեկտը չի տուժել, և դրա վրա արձակված բոլոր հրթիռները որսացել են հակաօդային պաշտպանության համակարգի կողմից։ Բայց հուլիսի 27-ի առավոտյան հայտարարվեց, որ կամուրջը դեռ վնասված է (ոչ քանդված): Դատելով սոցիալական ցանցերում հայտնված տեսանյութից՝ պարկուճները թափանցել են ճանապարհի միջով։
Ուկրաինայի զինված ուժերում Անտոնովսկի կամրջին հարվածները անվանել են «ֆիլիգրան»։ Ուկրաինական ուժերը «կրակային հսկողության» տակ են պահում Խերսոնի շրջանում ռազմավարական նշանակություն ունեցող տրանսպորտային ուղիները, որպեսզի թույլ չտան ռուսներին զինամթերք և կենդանի ուժ բերել։ Միևնույն ժամանակ, Ուկրաինայի զինված ուժերը փորձում են պաշտպանել ենթակառուցվածքը, ասել է Ուկրաինայի Զինված ուժերի ցամաքային ուժերի «Հարավ» օպերատիվ հրամանատարության խոսնակ Նատալյա Գումենյուկը։ «Մենք ոչ թե ենթակառուցվածքներ ենք ոչնչացնում, այլ հակառակորդի պլանները»,- ասաց նա։