Սևաստոպոլում գտնվող Սևծովյան նավատորմի շտաբը հարձակման է ենթարկվել ոչ թե Ուկրաինայի տարածքից, այլ Սևաստոպոլից կամ Ղրիմից, RBC-ին ասել է Ղրիմի Հանրապետության սենատոր, Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի անդամ Սերգեյ Ցեկովը։ Ավելի վաղ շրջանի իշխանությունները նշել էին, որ հարվածն իրականացրել է «ուկրոնացիստները»։
«Մեծ հավանականություն կա, որ դա արվել է Ղրիմի կամ կոնկրետ Սևաստոպոլի տարածքից, քանի որ սա ինքնաշեն դրոն է, քիչ հավանական է, որ այն թռել է Ուկրաինայի տարածքից, բայց պետք է հարցնել ՀՕՊ-ին և ԱԴԾ-ին. պատասխան կտան. Եթե դա լիներ Ուկրաինայի տարածքից, ապա այդքան արդյունավետ չէր աշխատի»,- ասել է սենատորը։
Նա հավելել է, որ հարձակումը, ամենայն հավանականությամբ, իրականացրել են Ուկրաինայի քաղաքացիները կամ նրանց աջակցողները։ «Տարբեր դիվերսիաներ են եղել։ Դրանք, հնարավոր է, նման ազդեցություն չեն ունեցել, բայց դրանք կատարվել են ղրիմցիների կողմից, ովքեր համաձայն չեն մեր ընտրության հետ, որը մենք արել ենք 2014 թվականին»,- ասել է Ցեկովը։
Հարվածին, ըստ քաղաքական գործչի, պետք է «կոշտ» պատասխանել, բայց դա «կորոշեն զինված ուժերը»։ Բացի այդ, Ցեկովի խոսքով, այս հարձակումը «չի կանգնեցնի» հատուկ գործողությունը։