ԱՄՆ-ն Թայվանին 1․1 մլրդ դոլարի զենք կվաճառի
Ուրբաթ օրը Միացյալ Նահանգները հայտարարեց Թայվանին 1,1 միլիարդ դոլար արժողությամբ սպառազինության փաթեթի մասին՝ խոստանալով շարունակել ուժեղացնել կղզու պաշտպանությունը, քանի որ լարվածությունը բարձրանում է Պեկինի հետ, որը Վաշինգտոնին նախազգուշացրել է «հակամիջոցների» մասին:
Վաճառքը տեղի է ունեցել մեկ ամիս անց այն բանից հետո, երբ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին այցելել է ինքնակառավարվող ժողովրդավարություն, ինչը ստիպել է մայրցամաքային Չինաստանին ուժի ցուցադրություն սկսել, որը կարող է լինել փորձնական փուլ ապագա ներխուժման համար:
Փաթեթը, որն ամենամեծն է Թայվանի համար, որը հաստատվել է նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի օրոք, ներառում է 665 միլիոն դոլար կապալառուի աջակցության համար՝ 2013 թվականից ի վեր գործող Raytheon վաղաժամ ռադարային նախազգուշացման համակարգը պահպանելու և արդիականացնելու համար, որը նախազգուշացնում է Թայվանին առաջիկա հարձակման մասին:
Թայվանը նաև 355 միլիոն դոլար կծախսի 60 Harpoon Block II հրթիռների վրա, որոնք կարող են հետևել և խորտակել մուտքային նավերը, եթե Չինաստանը գրոհի ջրով:
Գործարքը ներառում է նաև 85,6 միլիոն դոլար՝ ավելի քան 100 Sidewinder հրթիռների համար, որոնք արևմտյան զինվորականների հենարանն են օդից օդային կրակի համար:
Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում։