Մեզ համար անընդունելի է ԱՄՆ աջակցությունը Ադրբեջանին, որը շարունակում է պատերազմը․ Սաղաթելյան
«Փոխանցեցինք մեր դիրքորոշումը, որ մեզ համար անընդունելի է ամերիկյան պետության աջակցությունը Ադրբեջանին, որը շարունակում է պատերազմը»,- ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ փակ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորների հանդիպումը տևել է մոտ 1.5 ժամ։  Իշխան Սաղաթելյանը նշեց, որ հանդիպումը կազմակերպվել է դեսպանատան առաջարկով, մասնակցել են ՀՀ ԱԺ երկու ընդդիմադիր խմբակցությունների 6 պատգամավորներ։ Նա հայտնեց, որ մի քանի ուղղությամբ բարձրացրել են գոյություն ունեցող խնդիրները ու մանրամասնեց․ «Խոսեցինք ադրբեջանական ագրեսիայի մասին, շատ  հստակ փոխանցեցինք մեր դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանը, որը շարունակում է պատերազմը, մեզ համար անընդունելի է ամերիկյան պետության աջակցությունը Ադրբեջանին, խոսքը ոչ միայն ծավալների, այլև ռազմաքաղաքական աջակցության մասին է։ Դրանից Ադրբեջանը դառնում է ավելի սանձարձակ ու լկտի և շարունակում է ագրեսիան ՀՀ-ի դեմ»։
Իշխան Սաղաթելյանն ասաց, որ Նենսի Փելոսիի հետ խոսել են նաև 907-րդ բանաձևի մասին, հաջորդ տարի Ադրբեջանին օժանդակությունը դադարեցնելու մասին, նաև անդրադարձ է եղել հայ ռազմագերիների խնդրին՝ կոնկրետ փաստերով։ Իշխան Սաղաթելյանն ասաց՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը վստահեցրել է՝ միայն հայտարարություններով չեն բավարարվելու․ իրենց վերադարձից հետո առնվազն Կոնգրեսում քննարկելու և բարձրացնելու են այս խնդիրները։