Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում սպտեմբերի 28-29 մասնակցել եմ Եվրոպական համալսարանների ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Եվրոպական համալսարաններում դասավանդման և ուսուցման առաջնորդությունն ու կազմակերպումը» խորագիրը կրող LOTUS նախագծի ամփոփիչ կոնֆերանսին: Գրել է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ռեկտոր` Գոռ Վարդանյանը:
Կոնֆերանսին մասնակցում էին եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի համալսարաններից ավելի քան 150 ակադեմիական և կառավարման ներկայացուցիչներ:
Երկօրյա կոնֆերանսի ընթացքում քննարկվել են կադրերի առաջխաղացման, ակադեմիական կարիերայի առաջմղման, դասավանդման էկոհամակարգի, միջինստիտուցիոնալ համագործակցության, բուհերում առաջնորդության մարտահրավերները, ինչպես նաև ֆինանսական կայունության, բյուջեների կառիցվածքի և ուսուցման թվայնացման վերաբերող այլ հարցեր:
Ի թիվս քննարկված թեմաների, մեր օրակարգում նաև միջբուհական համագործակցության նոր գործընկերային հարաբերութուններ ստեղծելու, մեր համալսարանի տեսանելիությունը և ճանաչումը բարձրացնելու նպատակն է:
Այս համատեքստում նոր կապեր են հաստատվել Լոնդոնի Քուին Մերի համալսարանի, Քարդիֆի համալսարանի, Կաունասի տեխնոլոգիական համալսարանի, Իռլանդիայի ազգային համալսարանի, Պորտոյի հանալսարանի ներկայացուցիչների հետ: