«Մենք վերջապես ունենք Մոսկվային ոչ ենթակա, մեր արտաքին գործերի նախարարը (key-word` մեր)
ԱԳՆ-ին շատ դժվար է դուրս գալ Ռուսաստանի ենթակայությունից։ Երբ տասնամյակներով կառուցված դրվածքն այն է, որ քեզ Մոսկվայից բառացիորեն անվանում են «большой мальчик» և պարզապես թելադրում են անելիքներդ, ծանրագույն ջանքեր է պետք գործադրել, որ դուրս գաս դեմ դիմաց ու ասես այն ամենը, ինչ քո պետությանը պետք է, որ ասես։
Արարատ Միրզոյանը, ըստ էության, այսօր Սերգեյ Լավրովին հայտարարեց Հայաստանի անկախության մասին։ Հայտարարեց, որ մեր ԱԳՆ-ն այլևս Մոսկվայի սեփականությունը չէ։
Ինչ խոսք, սա շուտ պիտի արվեր, սրա հետ միասին ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու պրոցես պիտի նախաձեռնվեր և, առհասարակ, այս ամենը դեռ պիտի կարողանանք ազգովի մարսենք։
Բայց այսօր ես չեմ կարող չգնահատել Արարտ Միրզոյանի ջանքերն ու ուժը, որն այդ մարդը իր մեջ գտավ։ Դա իրապես հարգանքի արժանի է»,- գրել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ նախագահ Դանիել Իոաննիսյանը։