Թուրքիան արգելել է երկակի գրանցում ունեցող ռուսական ինքնաթիռների թռիչքը իր օդային տարածքում
Նոյեմբերի 1-ից թուրքական իշխանություններն արգելել են երկակի գրանցում ունեցող ինքնաթիռների թռիչքը երկրի օդային տարածքով։ Այս մասին RBC-ին ասել է Nordwind ավիաընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Աննա Պոդգորնայան և ևս երկու ռուսական ավիափոխադրողների աղբյուրները։ Որոշ ռուսական ինքնաթիռներ գտնվում են այս արգելքի տակ:
Թուրքիային շրջանցելու անհրաժեշտության պատճառով Ռուսաստանից, օրինակ, Եգիպտոս թռիչքների տևողությունը ավելացել է 20-30 րոպեով, ասել է Պոդգորնայան։ Նրա խոսքով՝ ճանապարհորդության ժամանակի ավելացումը չի ազդել շրջագայությունների արժեքի վրա։
Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի նախարարությունը պատրաստվում է մոտ ապագայում քննարկել Թուրքիայի հետ արգելքը, հայտնել է գերատեսչության ներկայացուցիչը։ Նա կրկնակի գրանցումը, որի համար այլ երկրներ մեղադրում են Մոսկվային, «խտրականություն» է անվանել։ Դա, ըստ նրա, հակասում է Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) նպատակներին ու խնդիրներին, որոնք ամրագրված են Չիկագոյի կոնվենցիայի 44-րդ հոդվածում։