Հրազդանի կիրճին կտրվի բնապահպանական կարգավիճակ․ Տիգրան Ավինյան
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրանն Ավինյանն անդրադառնալով ֆեյսբուքյան օգտատերից մեկի բարձրաձայնած խնդրին՝ Հրազդանի կիրճում մինչ այսօր շարունակաբար թափվող շինարարական աղբի թեմային, մեկնաբանել է, գրելով․
«Հարգելի՛ Էդգար
– 2023 թվականին նախատեսվում է մաքրել 9000 խմ աղբ ինչպես նաև Կորեայի Ձորի հատվածում և Դավթաշեն կամրջի մոտակայքում կտեղադրվեն աղբաորսիչ հարմարանքներ:
– Նախագծվել է Գետառի վրա ջրերի մաքրման կայան: 2023 թվականին կիրականացվի կայանի կառուցումը:
– Հրազդանի կիրճի էկոլոգիական վիճակի բարելավման նպատակով Հրազդանի կիրճին կտրվի բնապահպանական կարգավիճակ: Արդյունքում կսահամնվեն տարածքի պահպանության տարբեր ռեժիմներ:
– Լրամշակվել են բնապահպանական իրավակարգավորումներ, մասնավորապես Երևան քաղաքի ավագանու համապատասխան որոշումները և դրանց լրամշակումները /36-Ն, 48-Ն, 605-Ն և այլն/, որոնք միտված են բարելավելու Երևան քաղաքում շրջակա միջավայրի վիճակը:
Ինչ վերաբերում է շինաղբին՝ հունվարին դիմել էի Ներքին գործերի նախարարին՝ ապօրինի քարաթափումների իրավիճակը քննարկելու և հնարավոր միջադեպերը կանխելու համար: ՆԳՆ ներկայացուցիչների և Երևանի վարչական շրջանների ղեկավարների համատեղ աշխատանքի արդյունքում մշակվել է գործողությունների պլան՝ հսկողության և բացատրական աշխատանքների միջոցով այս երևույթը մեկընդմիշտ բացառելու համար:
Չենք կարող հանդուրժել տարբեր անհատների և տնտեսվարողների անհեռատես և վտանգավոր վարքը, որից տուժում են մեր հազարավոր քաղաքացիներ: Նման գործունեությունը անհապաղ կասեցվելու է և պատժվելու օրենքի ամբողջ խստությամբ»,- գրել է փոխքաղաքապետը: