ՆԱՏՕ-ն մտահոգված է Արցախում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ
Հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ՝ խոսելով Արցախում տեղի ունեցած ադրբեջանական դիվերսիայի մասին՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը:
Նեդ Փրայս (ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ) – Մենք հետևում ենք մարտի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած հրաձգության մասին հաղորդագրություններին, որի հետևանքով զոհվել է հինգ մարդ: Ցավակցում ենք վիրավորների և զոհվածների ընտանիքներին։ Հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ, վեճերը լուծելու համար ուժի կիրառումն երբեք ընդունելի չէ։ Խաղաղությունը պահպանելու միակ ճանապարհը բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելն է: Ուժի կիրառումը խաթարում է բանակցությունները:
Տարածաշրջանում է Կովկասի բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն՝ ընդգծելու, որ առաջընթացի միակ ճանապարհը ուղիղ երկխոսությունն ու դիվանագիտությունն է: Ինչպես ընդգծել է պետքարտուղարը, Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ բանակցություններին։
Փրայսը հավելել է՝ Վաշինգտոնը թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի համար գործընկերոջ դեր է կատարել՝ նպաստելով երկրների ղեկավարների և արտգործնախարարների մակարդակով շփումներին:
«Մենք պատրաստ ենք՝ թե երկկողմ ու եռակողմ, թե բազմակողմ ձևաչափերով աջակցել կայուն խաղաղության ապահովմանն ուղղված ջանքերը»,- ասել է Պետքարտուղարության խոսնակը:
Արձագանքելով վերջերս ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, թե տարածաշրջանում առկա խնդիրներն ավելի լավ է լուծել՝ հավատարիմ մնալով Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերին՝ Փրայսը նշել է.
Նեդ Փրայս- Այս հարցը պետք է ուղղել հենց կողմերին: Մենք չենք պատրաստվում դեմ արտահայտվել միջնորդական որևէ այլ առաջարկի, և, ըստ էության, մենք միջնորդ չենք: Մենք երկու երկրի գործընկերն ենք։ Կարծում եմ՝ մենք և՛ խոսքով, և՛ գործով ցույց ենք տվել նրանց հետ մեր հարաբերությունների բնույթը, այդ երկրներին միավորելու մեր կարողությունը, պատրաստակամությունն ու կամքը։ Սա Մոսկվայի հետ մրցելու միջոց չէ։ Նպատակը երկու երկրների միջև վաղեմի վեճի կարգավորումն է: Վեճ, որը պարբերաբար մարդկային կյանքեր է խլում, ինչպես դա տեղի ունեցավ մարտի 5-ին:
Փրայսը պնդել է՝ Վաշինգտոնի շահը տարածաշրջանում խաղաղությունը և անվտանգությունն են, ինչը բխում է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների շահերից։
Ամբողջական տեքստը կարդալ այստեղ։