Մոսկվայում ընթանում է ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Սերգեյ Լավրովի ասուլիսը։ Միրզոյանը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Բացի այդ, չի կատարվել եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը՝ ՄԱԿ հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության՝ իրենց բնակության վայրեր վերադարձի հարցը։ Ավելին, Ադրբեջանը միակողմանիորեն իրականացնում է ադրբեջանցիների վերադարձ իր ենթակայության տակ գտնվող տարածքներ՝ փորձելով վերացնել հայկական հետքը տարածաշրջանից։
Մեր գնահատականը մնում է նույնը․ փոխանակ տեղի հայերի հետ իրենց իրավունքների ու անվտանգության հարցերը քննարկելը, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը էթնիկ զտում է նախապատրաստում։ Ամենևին չնվազեցնելով ՌԴ դերակատարությունը՝ տվյալ իրավիճակը ցույց է տալիս միջազգային մասնակցությամբ ցեղասպանության կանխարգելման և միջազգային դիտորդական ու փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու կարևորությունը Լեռնային Ղարաբաղ»։