Հայտնի են «100 գաղափար Հայաստանի համար» ծրագրի 5 անվանակարգերը
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունում տեղի է ունեցել «100 գաղափար Հայաստանի համար» նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների համահայկական մրցույթի կազմկոմիտեի 2023 թ. անդրանիկ նիստը, որը վարել է կազմկոմիտեի նախագահ, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Քննարկմանը ներկա է եղել Երիտասարդական քաղաքականության, լրացուցիչ և շարունակական կրթության վարչության պետ Զարա Ասլանյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է կազմկոմիտեի անդամներին՝ ընդգծելով՝ «100 գաղափար Հայաստանի համար» նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների համահայկական մրցույթի կարևորությունը Հայաստանի համար. «Փորձում ենք ամեն տարի բարելավել և ավելի արդյունավետ դարձնել երիտասարդական ոլորտում իրականացվող ծրագրերը, և իրավամբ պետք է նշել, որ սա հաջողված ծրագրերից է, որը խրախուսում է երիտասարդների մասնակցությունը նորարարության ու նոր գաղափարների ներկայացման նպատակով»: Ըստ փոխնախարարի՝ ծրագիրը երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս ներկայացնելու ապագային միտված իրենց գաղափարները սոցիալական կիրառելիության տեսանկյունից՝ հանրային կյանքն ավելի հեշտ և արդյունավետ դարձնելու համար:
Օրակարգային հարցերն էին՝ մրցույթի կարգով հաստատված 20 անվանակարգերից ընտրել մրցութային 5 անվանակարգ, ձևավորել փորձագիտական հանձնաժողով՝ բաղկացած 10 անդամներից, որոնք ընտրվում են կազմկոմիտեի կողմից՝ ըստ անվանակարգերի, և սահմանել մրցույթի հայտերի ընդունման ժամկետները: