Հարցին, թե Իրանն ինչպես կարձագանքի Սյունիքի միջանցքի վերաբերյալ Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիային, այսօր կայացած ասուլիսում Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին պատասխանել է.
«Այս տարածաշրջանում միջանցքը բոլորովին այլ իմաստով է ընկալվում, ոչ թե կոմունիկացիայի։ Իրանի դիրքորոշումը հստակ է ճանապարհների ապաշրջափակման հարցում․ դրանք պետք է լինեն տվյալ երկրի ինքնիշխանության ներքո։ Տարածաշրջանը դեպի խաղաղություն կարող է տանել խաղաղության լեզուն։ Թե ինչ զարգացումներ են հավանական, կարծում եմ՝ դրանց վրա չենք կարող դիտարկումներ անել։ Մեր դիրքորոշումը խիստ հստակ է. մենք դեմ ենք սահմանների ու աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին և ռազմական ու քաղաքական ճանապարհներով, մեր վարքագծով ու քայլերով կարտահայտենք նման փոփոխությունների հանդեպ մեր անհանդողականությունը։ Իսկ թե ինչպես կվարվենք Հայաստանի տարածքում, դա արդեն պայմանավորված կլինի Հայաստանի կառավարության դիրքորոշմամբ»։