Միացյալ Նահանգները դեռևս տեղեկություն չունի, որը կհաստատի, որ իրանական հնարավոր պատասխան հարվածը Իսրայելի շահերին կարող է տեղի ունենալ ապրիլի 12-ին։
Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ մեջբերելով Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցչի խոսքերն Al Jazeera-ին:
«Մենք շարունակում ենք վերահսկել իրավիճակը, և հաղորդագրություններն այն մասին, որ Իրանն այսօր հարվածելու է Իսրայելին չի կարող հաստատվել», – ասել է խորհրդի ներկայացուցիչը:
Նրա պնդմամբ՝ «ԱՄՆ-ն ուժեղ աջակցություն է ցուցաբերում Իսրայելի անվտանգությանը, ներառյալ. իրանական սպառնալիքների հարցով»:
Ավելի վաղ, The Wall Street Journal-ը հայտարարել էր, որ Իրանի պատասխան հարվածը կարող է տեղի ունենալ առաջիկա 24-48 ժամվա ընթացքում։
Հրատարակության տվյալներով՝ հրեական պետությունը Իրանից հյուսիսից կամ հարավից ուղղակի հարձակման է պատրաստվում։ Միաժամանակ, ինչպես նշել է թերթը, Թեհրանը դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել։
Իր հերթին, Axios պորտալը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել է, որ Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանն իր գերմանացի գործընկեր Աննալենա Բաերբոքին ասել է, որ Իրանը սահմանափակ կերպով կպատասխանի հրթիռակոծությանը, որպեսզի չհրահրի լարվածության սրացում: