Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել ՄԱԿ-ի «Անապատացման դեմ պայքարի» կոնվենցիայի (UNCCD) Կողմերի 15-րդ համաժողովի (COP15) նախագահ Ալիան Ռիչարդ Դոնվահիին:
Պարոն Դոնվահին երկրորդ անգամ է Հայաստանում: Հիշեցնենք, որ 2023 թվականին Երևանում տեղի է ունեցել Երաշտի հարցերով միջկառավարական աշխատանքային խմբի (IWG on drought) երկրորդ նիստը և տարածաշրջանային կարողությունների զարգացման աշխատաժողովը:
Նախարար Հակոբ Սիմիդյանը և Ալիան Ռիչարդ Դոնվահին երկկողմ հանդիպում են ունեցել նաև ԱՄԷ-ում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 28-րդ համաժողովի (COP28) շրջանակում:
Ողջունելով գործընկերներին, նախարարն փաստել է, որ կողմերի միջև առկա են արդյունավետ և ամուր գործընկերային հարաբերություններ: Քննարկվել է համատեղ աշխատանքային խումբ ստեղծելու պայմանավորվածությունը և որոշում է կայացվել այդ ուղղությամբ առավել գործուն քայլեր ձեռնարկել:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առավել սերտ համագործակցել ՄԱԿ-ի «Կենսաբազմազանության մասին» և «Անապատացման դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիաների շրջանակում:
Նախարարը գործընկերներին է ներկայացրել կլիմայական օրակարգում անապատացման ու երաշտի կանխարգելմանն ուղղված Հայաստանի Հանրապետության ձեռնարկած քայլերը՝ անդրադառնալով անտառտնկման և անտառային տարածքների ավելացման, ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման և բնական ռեսուրսների խելամիտ օգտագործման հարցերին։
Անդրադարձ է կատարվել անտառտնկման ոլորտի թվայնացմանը և այդ ոլորտում փորձի փոխանակմանը:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը, փոխայցերը կոնվենցիայի շրջանակում և դիտարկել նոր ծրագրերի ու միջոցառումների կյանքի կոչման հնարավորությունները։