1. Կենդանական, այդ թվում` ձկան պաշարների պահպանության, որսի և ձկնորսության, ինչպես նաև կենդանական աշխարհից օգտվելու մյուս կանոնները խախտելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում.
• ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ 70.000-ից 140.000 ՀՀ դրամի չափով,
• իրավաբանական անձի նկատմամբ` 100.000-ից 200.000 ՀՀ դրամի չափով,
խախտողի անձնական սեփականություն հանդիսացող հրացանների ու որսորդական միջոցների, ինչպես նաև հիշյալ խախտումները կատարելու գործիք համարվող մյուս առարկաների և կենդանիների բռնագրավմամբ:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված արարքը, որը կատարվել է սիգ ձկնատեսակի նկատմամբ՝ առաջացնում է տուգանքի նշանակում.
• ֆիզիկական անձի նկատմամբ` 300.000-ից մինչև 400.000 ՀՀ դրամի չափով,
• իրավաբանական անձի նկատմամբ` 500.000-ից մինչև 600.000 ՀՀ դրամի չափով՝ խախտողի անձնական սեփականություն հանդիսացող որսագործիքների, ձկնորսական ցանցերի, ինչպես նաև հիշյալ խախտումները կատարելու գործիք համարվող մյուս առարկաների կամ որսված սիգի, ինչպես նաև դրա արգասիքների բռնագրավմամբ:
3. Սևանա լճում ձկնորսության նպատակով օգտագործվող լողամիջոցներով արդյունագործական որսի համար ստեղծված կամ նախատեսված մուտքի և ելքի տեղամասերից դուրս տարածքներից մուտք և ելք իրականացնելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ 200.000 ՀՀ դրամի չափով։
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված արարքը վարչական տույժ նշանակելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը որսի թույլտվության ժամանակահատվածում առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ 500.000 ՀՀ դրամի չափով։
Օրենսգրքի 89-րդ հոդվածը լրացվել է նոր մասերով, մասնավորապես՝
• 1-ին մասով սահմանված արարքը այն է ձուկ կամ ջրային այլ կենդանի ապօրինի որսալը կամ ձուկ, ջրային այլ կենդանի կամ ջրային բույս ապօրինի արդյունահանելը, որը կատարվել է սիգ ձկնատեսակի կամ սիգ ձկնատեսակի ձկնկիթի նկատմամբ մանր չափի գույքային վնաս պատճառելով՝