Կգազաֆիկացվի Խոյ համայնքի միակ չգազաֆիկացված Լեռնամերձ բնակավայրը
Համայնքային տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված Կառավարության համաֆինանսավորմամբ սուբվենցիոն ծրագրերով Խոյ համայնքում իրականացվել և իրականացվում են կենսական նշանակություն ունեցող մի շարք ծրագրեր, հայտնում են ՏԿԵՆ-ից։
Գազաֆիկացվել է Խոյ համայնքի Լեռնամերձ բնակավայրը (մ/ճ և ց/ճ գազատար)
2023թ. հավանության արժանացած սուբվենցիայի ծրագիր է՝ 75.15 մլն դրամ արժեքով՝ 45% Կառավարության, 55% համայնքի համաֆինանսավորմամբ։ Շինարարական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։
Ծրագրի իրականացման արդյունքում կգազաֆիկացվի Խոյ համայնքի միակ չգազաֆիկացված Լեռնամերձ բնակավայրը։ Ծրագրով նախատեսվում է հարևան Ամբերդ բնակավայրի բաշխիչ ցանցից մինչև Լեռնամերձ բնակավայրի կենտրոնական հատված անցկացնել 4500մ գազատար, այնուհետև կառուցել ներհամայնքային ցանցը՝ 2500մ երկարությամբ։ Ծրագրի շահառու է հանդիսանում Լեռնամերձ բնակավայրի թվով 525 բնակիչ կամ 101 տնտեսություն։
Գազիֆիկացվում են նաև Մոնթեավան գյուղի 1-ին և 7-րդ փողոցները:
2022թ. հավանության արժանացած սուբվենցիայի ծրագիր է՝ 38 մլն. դրամ արժեքով, որից 45%-ը Կառավարության, 55%-ը համայնքի մասնաբաժինն է:
Շինարարական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։
Ծրագրի արդյունքում կգազաֆիկացվեն Մոնթեավան գյուղի 1-ին և 7-րդ փողոցները՝ 2524գծ.մ երկարությամբ, ծրագրի շահառուն՝ 48 տնտեսություն։
Խոյ համայնքի Այգեշատ, Ամբերդ, Ծիածան, Ծաղկունք, Արագած, Դողս, Հովտամեջ բնակավայրերում վերակառուցվում են ներտնտեսային ոռոգման ջրագծերը:
2023 թվականի սուբվենցիայի ծրագրի շրջանակներում, 60% Կառավարության, 40% համայնքի համաֆինանսավորմամբ, 2024 թվականի ընթացքում ավարտվել են հետևյալ բնակավայրերի ներտնտեսային ոռոգման ջրագծերի վերակառուցման աշխատանքները.
Դողս բնակավայր- 18․7 մլն դրամ, երկարությունը՝ 0.2կմ, 23հա հողատարածք կապահովվի ոռոգման ջրով, որից կօգտվի շուրջ 54 տնտեսություն։
Հովտամեջ բնակավայր- 33․6 մլն դրամ, երկարությունը՝ 0.5կմ, 67հա հողատարածք կապահովվի ոռոգման ջրով, որից կօգտվի շուրջ 78 տնտեսություն։
Ընթացքի մեջ է՝
Ամբերդ բնակավայրի ներտնտեսային ոռոգման ջրագծերի վերակառուցումը – 115․15 մլն դրամ, երկարությունը՝ 3կմ, 98հա հողատարածք կապահովվի ոռոգման ջրով, որից կօգտվի շուրջ 105 տնտեսություն։
Հայթաղ գյուղում իրականացվում է մանկապարտեզի վերակառուցում և ձախ կողաճակատին կիպ միահարկ կցակառույց շինության կառուցում:
2022թ. հավանության արժանացած սուբվենցիայի ծրագիր է՝ 216.2 մլն դրամ արժեքով՝ 70% Կառավարության, 30% համայնքի համաֆինանսավորմամբ։ Շինարարական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։