• վնասակար սովորույթները,
• ոչ ճիշտ սննդակարգը և այլն:
Տեսողական խանգարումների ամենահաճախ հանդիպող պատճառներն են աչքի ռեֆրակցիոն անոմալիաները և կատարակտը: Անդառնալի կուրության հանգեցնող ակնային հիվանդությունների շարքում առաջին տեղն է զբաղեցնում գլաուկոման, որը սովորաբար ընթանում է անախտանիշ և հայտնաբերվում հիվանդության ուշ փուլերում:
Մանկական հասակում կուրության հանգեցնող հիվանդությունների շարքում հատուկ ուշադրության կարիք ունի անհասության ռետինոպաթիան, որը 1500 գրամից պակաս և 34 շաբաթականից շուտ ծնված երեխաների մոտ է դիտվում:
Հայաստանում այս երեխաները հետազոտվում են դեռևս նորածնային վերակենդանացման բաժանմունքներում և անհրաժեշտության դեպքում ստանում են կանխարգելիչ բուժում` դեղորայքային, վիրահատական, ներառյալ վիտրեոռետինալ վիրահատությունները, որոնց իրականացման համար նախկինում ստիպված էին երեխաներին տանել արտերկիր։
Երիտասարդների շրջանում ակնային հիվանդություններից լայն տարածում ունի կերատոկոնուսը, որը բերում է տեսողության իջեցման և անկանոն աստիգմատիզմի առաջացման: