Աշխաբադում հանդիպել են Պուտինն ու Փեզեշքիանը
Թուրքմենստանի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Պեզեշկիանի հանդիպումը։
Ղեկավարների շփումը սկսվել է պատվիրակությունների մասնակցությամբ, ապա բանակցությունները շարունակվել են դեմ առ դեմ ձևաչափով:
«Իրանի հետ հարաբերությունները մեզ համար առաջնային են, և դրանք շատ հաջող են զարգանում: Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք միջազգային ասպարեզում, և մեր գնահատականները աշխարհի ընթացիկ իրադարձությունների վերաբերյալ հաճախ շատ մոտ են:
Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք միջազգային ասպարեզում, աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների մեր գնահատականները հաճախ շատ մոտ են, նույնիսկ համընկնում են»,- ասել է ՌԴ ղեկավարը:
Պուտինն ընդգծել է, որ Իրանը դարձել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության և ԲՐԻԿՍ-ի լիիրավ անդամ։
«Ես ձեզ սպասում եմ Կազանում այս ամիս՝ 23-24-ին, ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովում, որտեղ մենք նաև երկկողմ հանդիպում ունենք պլանավորված,- Իրանի նախագահին է դիմել Պուտինը։
Փեզեշքիանն իր հերթին ասել է, որ Իրանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները անկեղծ են և պետք է ավելի բարելավվեն: