Ցանկացած ճանապարհ, որ իր մեջ կներառի միջանցքի տրամաբանություն, մենք դեմ ենք․ Սոբհանի
ՀՀ-ում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեպան Մեհդի Սոբհանին մամուլի ասուլիսում նշել է, որ Իրանի տարածքով Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող տրանսպորտային երթուղու կառուցումից հետո ադրբեջանական բեռնատարները կարող են նոր երթուղով հասնել Նախիջևան։
«Նոր ճանապարհի կառուցումից հետո, ադրբեջանական բեռնատարները կարող են նոր երթուղով հասնել Նախիջևան, որի երկարությունը 50կմ է։ Իրանի տարածքով անցնող երթուղին ամբողջությամբ գտնվում է Իրանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության ներքո, մաքսային կանոնակարգերն իրացվելու են Իրանի օրենսդրությամբ»,- ավելացրել է դեսպանը:
Սոբհանին հայտարարել է, որ Իրանը դեմ չէ ճանապարհների ապաշրջապակմանը, եթե դա իրականացվում է ազգային և տարածքային ինքնիշխանության ներքո։
«Կողմ ենք Հայաստանի տարածքում ճանապարհների ապաշրջափակմանը, բայց այն պետք է իրականացվի ազգային և տարածքային ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականությունը հարգելու հիման վրա։
Ցանկացած ճանապարհ, որ իր մեջ կներառի միջանցքի տրամաբանություն, մենք դեմ ենք», – նշել է դեսպանը։