Եվրամիությունը 16-րդ պատժամիջոցային փաթեթի շրջանակում անջատել է 13 ռուսական բանկեր SWIFT վճարային համակարգից։ Բացի այդ, արգելվել է ութ ռուսական լրատվամիջոցների հեռարձակում Եվրոպայում։ Սև ցուցակում ներառվել են 48 ֆիզիկական, 35 իրավաբանական անձ և 74 նավ, որոնք համարվում են «ստվերային նավատորմի» մաս։
Բանկային սահմանափակումներ և ֆինանսական պատժամիջոցներ
Եվրամիության խորհրդի պաշտոնական հայտարարության համաձայն՝ որոշվել է SWIFT-ից զրկել 13 ռուսական տարածաշրջանային բանկեր, որոնք կարևոր դեր ունեն երկրի ֆինանսական համակարգում։
Բացի այդ, առաջին անգամ արգելվել են գործարքները ոչ ռուսական ֆինանսական կազմակերպությունների համար, որոնք օգտվում են Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգից (СПФС)։
Սև ցուցակ՝ ռուսական ռազմական արդյունաբերության դեմ
Եվրամիությունն ավելացրել է 48 ֆիզիկական և 35 իրավաբանական անձ սև ցուցակում՝ պատժամիջոցների նոր փաթեթի շրջանակում։ Միևնույն ժամանակ սահմանվել են երկու նոր չափանիշներ, որոնք թույլ կտան պատժամիջոցներ կիրառել անձանց և կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք կամ շահույթ են ստանում, կամ աջակցում են Ռուսաստանի ռազմական արդյունաբերությանը։
Այս փաթեթով պատժամիջոցներ են սահմանվել 74 նավի նկատմամբ, որոնք, ըստ ԵՄ-ի, կապված են Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» հետ։
Ռուսական լրատվամիջոցների հեռարձակման արգելք
Եվրամիությունը արգելել է ութ ռուսական լրատվամիջոցների հեռարձակում իր տարածքում։ Այդ լրատվամիջոցների թվում են՝ EADaily, Lenta, NewsFront, RuBaltic, SouthFront, Strategic Culture Foundation և Krasnaya Zvezda/Tvzvezda։
Այնուամենայնիվ, ԵՄ հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս սահմանափակումները չեն խանգարի տվյալ լրատվամիջոցներին կամ դրանց աշխատակիցներին Եվրոպայում այլ գործունեություն ծավալելուն, օրինակ՝ հետազոտություններ անցկացնելուն։
Այս պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ ԵՄ-ի շարունակական տնտեսական և տեղեկատվական ճնշման մաս են կազմում՝ ի պատասխան Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմին։