Թուրքական լոլիկի ներկրմամբ՝ ճնշելու ենք մեր տեղական արտադրողին. Ավետիսյան
«Գիտեք, որ թուրքական լոլիկ է ներկրվում ՀՀ։ Իմ ուսումնասիրություններով, իրենց գյուղատնտեսությունը մոտ 2-2.5 անգամ ավել պետական աջակցություն է ստանում, դրա հետևանքով երբ ջերմոցային լոլիկը սկսի վաճառվել, բոլորս էլ վստահաբար կտեսնենք, որ այդ լոլիկը գալով ճնշելու է մեր տեղական ատրադրողներին»,-Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորը նշեց, որ այդտեղ կա մրցակցային խնդիրներ, և այդտեղ պետական կարգավորումն ոչ միայն անհրաժեշտ է, այլև՝ ուշացած։
Մինչ այդ ՔՊ-ական պատգամավոր Նարեկ Ղահրամանյանը զեկուցեց «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություները, որով առաջարկվում է մետաղական ամրանների ներմուծման պետական տուրքը 20-ապատիկի փոխարեն հասցնել 50-ապատիկ, քանի որ Իրանում պետությունը սուբսիդավորում է ամրանների արտադրությունը և այն շատ էժան է տեղական ամրանների ինքնարժեքից։
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Ղազարյանն էլ ասաց, թե կառավարությունը առաջարկում է տուրքը 45-ապատիկ սահմանել՝ ելենելով Իրանում գազի սուբսիդավորման և պետական տուրքերի հաշվարկից։
Թադևոս Ավետիսյանն էլ ասաց, թե պետությունը քայլեր չի անում սպառողի շահերից ելնելով, այլապես կաջակցեր տեղական արտադրողին և մրցակցության արդյունքում ամռանը կէժանանար։