Տոկաևը Փաշինյանին պարգևատրել է «Ոսկե արծիվ» բարձրագույն պետական շքանշանով
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պարգևատրել է «Ոսկե արծիվ»(Ալտին Կիրան) բարձրագույն պետական շքանշանով։
Պարգևատրման արարողության ժամանակ իր ելույթում Տոկաևը նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանին համարում է Հայաստանի իսկական ազգային առաջնորդ, ով կարողացել է նոր էներգիա հաղորդել իր երկրի զարգացմանը և հզոր խթան հաղորդել պետականաշինության բոլոր ոլորտներում բարեփոխումներին։
«Դժվար աշխարհաքաղաքական իրավիճակում դուք ցուցաբերել եք ոչ ավանդական, վճռական որոշումներ կայացնելու արժեքավոր կարողություն, որոնք անկասկած օգուտ կբերեն ողջ հայ ժողովրդին։ Սա անկասկած ցույց է տալիս, որ բարեկամական և եղբայրական Հայաստանը ընտրել է խաղաղ, կայուն զարգացման ուղին, որի համար դուք պատմական ներդրում եք ունեցել։ Ես հատկապես կցանկանայի ընդգծել Ձեր նշանակալի դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջխաղացման և Վաշինգտոնում համապատասխան եզրափակիչ փաստաթղթի ստորագրման գործում», – ասել է Ղազախստանի նախագահը։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է արժանանալ եղբայրական Ղազախստանի բարձրագույն պարգևին և այն անձամբ ստանալ Ձեզանից։ Դուք մեծ փորձառություն ունեցող քաղաքական գործիչ, պետական ​​գործիչ և դիվանագետ եք, և Ձեր գնահատանքը մեծապես գնահատվում է։ Վստահ եմ, որ այս պարգևը կնպաստի ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների, այլև մեր ամբողջ հսկայական տարածաշրջանի հետագա զարգացմանը», – նշել է ՀՀ վարչապետը։