Հայաստանն այսօր բանտ է բաց երկնքի տակ. Աշոտյան
«Երբեմնի երկիր Հայաստանը, որ թանագարան էր բաց երկնքի տակ, այսօր բանտ է բաց երկնքի տակ»,- ԱԺ-ում «Հայաստանի Հանրապետությունում առկա քաղբանտարկյալների և նրանց խախտված իրավունքների վերականգնման մասին» ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած Ազգային ժողովի հայտարարության նախագծի քննարկմանն ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Ըստ նրա, անարդար է, որ այս ամենը դեռևս մեզ հետ է կատարվում, անարդար է՝ այն մարդիկ, որոնք այս ամենը բերել են մեր գլխին, դեռևս իրենց առնվանզ քաղաքական պատիժը՝ իշխանազրկումը, չեն ստացել, «էլ չեմ ասում իրավական և Աստծո պատժի մասին»։
«Դեռևս ընդդիմության դաշտում свой-чужой ենք խաղում՝ վայ սա իմ քաղբանտարկյալն է, վայ իմ քաղբանտարկյալը չէ, լուսաբանման, խոսույթի մեջ ենք խաղում»,- ասաց Աշոտյանը։
Նա իր հետ մոմ էր Ազգային ժողով։
«Երբ որ նստած էի բանտախցում, մի երկրպագու ինձ Երուսաղեմից մոմ էր բերել։ Տղաները լավ գիտեն, ով նստած է, ընդունված չէ բանտախցից իրեր տանելը, բացի անձնական իրերից։ Այս մոմի կեսը վառել եմ իմ բանտախցում, կեսը պահել էի։ Այսօր վառում եմ այս մոմը այս մարդկանց ազատության, մեր երկրի ազատագրման համար։ Ավելի լավ է վառենք մոմ, քան հավերժ անիծենք անցյալը»,- ասաց Ա. Աշոտյանը։
Ազատություն, բոլոր քաղբանտարկյալներին»։