Հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագիրը պատմական նշանակություն ունի. Տոկաև
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ակնկալում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը կկնքվի հնարավորինս շուտ։
Օգոստոսին երկու երկրների միջև հռչակագրի ստորագրումը պատմական նշանակություն ունի և լայն հեռանկարներ է բացում Հարավային Կովկասում և դրանից դուրս բազմակողմանի համագործակցության համար, ասել է Ղազախստանի նախագահը Աշխաբադում կայացած «Խաղաղության և վստահության միջազգային տարի 2025» ֆորումում։
«Մեր կարծիքով, Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից համատեղ խաղաղության հռչակագրի ստորագրումը պատմական նշանակություն ունի, որը լայն հեռանկարներ է բացում տարածաշրջանում և դրանից դուրս բազմակողմանի համագործակցության համար։ Մենք հույս ունենք Հարավային Կովկասում կայունությունը երաշխավորող համապարփակ խաղաղության պայմանագրի արագ կնքման», – ասել է Տոկաևը։
Ղազախստանի նախագահը հույս է հայտնել, որ Բաքուն և Երևանը մոտ ապագայում կստորագրեն վերջնական խաղաղության համաձայնագիր։
Նա նաև ասել է, որ Ղազախստանը ողջունում է Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը։ Հանրապետության՝ Աբրահամի համաձայնագրերին միանալու որոշումը, ընդգծել է Տոկաևը, պայմանավորված է տարածաշրջանում խաղաղության կայունացմանը և ամրապնդմանը զգալի ներդրում ունենալու ցանկությամբ։