Կառավարությունը երբեք չի գործել եկեղեցու դեմ. վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայ առաքելական եկեղեցին ոմանք փորձում են օգտագործել որպես հենման կետ՝ ՀՀ-ի դեմ գործելու համար։
«Մենք դա թույլ չենք տալու։ Այսօր եկեղեցու փաստացի պետը և վերնախավն աղանդավորության տրամաբանության մեջ են։ Եկեղեցին պետք է ազատենք հերձվածից և վերադարձնենք ժողովրդին։
Նա անդրադարձել է եկեղեցու բարենորոգման ծրագրին, ասելով, որ պետք է պաշտպանել ու թիկունք կանգնել այն 10 եպիսկոպոսներին, որ հանդես են եկել նման առաջարկով. «Մենք պետք է թիկունք կանգնենք նրանց, այնպես, ինչպես այս դժվար պահին իրենք թիկունք են կանգնել իրենց ժողովրդին ու պետությանը»։
Ըստ վարչապետի. «Եկեղեցու բարենորոգման որևէ հետևորդ իրեն չի սրբացնում, ընդհակառակը, այդ տեքստի մեջ հստակ արձանագրել է, որ մեզնից յուրաքանչյուրն ընդունել է իր մեղավորությունը, իր պատասխանատվությունը»։
Փաշինյանի կարծիքով, իրենք երկար ժամանակ կոպիտ սխալ են գործել, եկեղեցուն երկար ժամանակ մենակ են թողել «հերձվածի հետ», և այս քայլարշավը նրա մասին է, որ իրենք եկել են ու եկեղեցու հոգևոր սպասավորներին, Քրիստոսին մենակ չեն թողնի։