Մենք կարծում ենք, որ հիմնականում ավարտել ենք անվտանգության արձանագրությունները, որոնք կարևոր են, որպեսզի Ուկրաինայի ժողովուրդն իմանա, որ երբ պատերազմն ավարտվի, այն կավարտվի ընդմիշտ: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի դեսպանորդ Սթիվ Ուիթքոֆը։
«Բայց մենք նաև կարծում ենք, որ շատ, շատ մոտ ենք բարգավաճման համաձայնագրի վերջնական կնքմանը, որը կլինի ամենաուժեղը, որը երբևէ բանակցվել է նման հակամարտություններից դուրս եկած երկրների կողմից, և որը, մենք հույս ունենք, կբացի հսկայական հնարավորություններ ուկրաինացի ժողովրդի համար: Եվ մենք կարծում ենք, որ ուժեղ տնտեսությունը կապված է և ուղղակիորեն գործում է այս անվտանգության արձանագրությունների հետ», – ավելացրել է Ուիթքոֆը:
Նա նշել է, որ հողերի հարցը մնացել է չլուծված:
«Մենք հույս ունենք, որ կարող ենք որոշակի փոխզիջումների հասնել այս հարցում, բայց ես ուզում եմ ասել հետևյալը. մենք այստեղ ենք՝ միջնորդելու և օգնելու խաղաղության գործընթացին, և մենք պատրաստ ենք անել ամեն ինչ, ինչն անհրաժեշտ է այս նպատակին հասնելու համար», – ընդգծել է Ուիթքոֆը։