Իրանի բանակի հրամանատարը սպառնացել է ԱՄՆ-ին և Իսրայելին
Իրանական բանակի հրամանատար, գեներալ-մայոր Ամիր Հաթամին խիստ նախազգուշացմամբ է հանդես եկել թշնամական տերությունների հասցեին՝ ընդգծելով, որ նրանց կողմից ցանկացած սխալ կբախվի վճռական պատասխանի, և հայտարարել է, որ Իրանում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերը ԱՄՆ-ի կամ Իսրայելի գործը չեն։ Այս մասին հայտնում է Tasnim-ը։
Թեհրանի Բանակի հրամանատարաշտաբային համալսարանի ունկնդիրներին ուղղված ուղերձում գեներալ-մայոր Հաթամին քննադատել է Իրանի թշնամիների հռետորաբանությունն ու Իսլամական Հանրապետության ներքին գործերին միջամտությունը՝ նշելով, որ Իրանի զինված ուժերի ներկայիս մարտունակությունը զգալիորեն բարձր է, քան 2025 թվականի հունիսին պատերազմի մեկնարկի պահին։ Նա զգուշացրել է, որ հակառակորդի ցանկացած սխալ հաշվարկ կհանգեցնի շատ ավելի վճռական պատասխանի՝ հավելելով, որ Իրանը «կկտրի ցանկացած ագրեսորի ձեռքը»։
Հաթամին նշել է, որ Իրանի դեմ ուղղված թշնամական հռետորաբանության ուժեղացումը դիտարկվում է որպես սպառնալիք, և դրա շարունակությունը առանց արձագանքի չի մնա։
Գեներալ-մայորը խստագույն պատժամիջոցները բնութագրել է որպես թշնամիների ծրագրի մաս՝ տնտեսական ճնշման միջոցով իրանցի ժողովրդին վնաս հասցնելու նպատակով։ Նա նշել է, որ թեև Իրանը, ինչպես բոլոր երկրները, բախվում է որոշ խնդիրների, որոնք պահանջում են լուծում, «թշնամիները հատուկ ուշադրություն են դարձնում ժողովրդին վնասելուն և այս իրողությունը չպետք է անտեսվի»։ Նրա խոսքով՝ իրանցի ժողովրդի ապրուստի միջոցները և մասնագիտական բողոքները որևէ կապ չունեն ԱՄՆ նախագահի կամ «սիոնիստական ռեժիմի հանցագործ վարչապետի» հետ։
Հաթամին նաև հիշեցրել է, որ չնայած բողոքի ցույցերին՝ մարդիկ հրաժարվել են միանալ անկարգություններին և չեն ընտրել այն ուղին, որը, նրա խոսքով, ցանկալի է ԱՄՆ նախագահի և Իսրայելի վարչապետի համար։