Հարավային Կովկասը կարող է դառնալ խոշոր տրանսպորտային հանգույց. ՆԱՏՕ
ՆԱՏՕ-ն ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քայլերը և աջակցում է նրանց կողմից ձեռնարկված բոլոր կառուցողական գործողություններին՝ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու նպատակով, հայտարարել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի գրասենյակի ղեկավար Ալեքսանդր Վիննիկովը։
Նրա խոսքով՝ Հարավային Կովկասը ունի խոշոր տրանսպորտային հանգույց դառնալու ներուժ, սակայն դրա իրացումը պահանջում է ժամանակակից ենթակառուցվածքների զարգացում և իրական ինտերմոդալության ապահովում, ինչը թույլ կտա արդյունավետորեն տեղափոխել ապրանքներ տարբեր փուլերում, տարբեր երկրների տարածքով և տարբեր աշխարհագրական պայմաններում։
Ալեքսանդր Վիննիկովը նշել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնագիրը և դրան հաջորդած զարգացումները, այդ թվում՝ տարածաշրջանային կապի ցանցի ստեղծումը, որը հիմնականում ներառում է Ադրբեջանը, Հայաստանը և Թուրքիան, ինչպես նաև ավելի լայն առումով Կենտրոնական Ասիան կապում է Եվրոպայի հետ, հստակ ցույց են տալիս այդ հնարավորությունները։ Նա ընդգծել է, որ անկախ նախաձեռնություններին տրված անվանումներից, կարևոր է, որպեսզի դրանք իրականում ծառայեն տարածաշրջանի երկրների շահերին, ստեղծեն պայմաններ տնտեսական և տարանցիկ ներուժի լիարժեք օգտագործման համար և նպաստեն խաղաղության ու երկարաժամկետ կայունության կառուցմանը։
Նրա խոսքով՝ այս սկզբունքները կազմում են TRIPP նախաձեռնության հիմքը և կարող են զգալի տնտեսական հնարավորություններ բացել ողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար։