Ինչով է պայմանավորված Երևանում օդի աղտոտվածության մակարդակի բարձրացումը
Երևանում օդի աղտոտվածության մակարդակի բարձրացումը հիմնականում պայմանավորված է մթնոլորտային ինվերսիոն շերտի տատանումներով, քաղաքի աշխարհագրական դիրքով և հարևան երկրներից եկող անդրսահմանային արտանետումներով։ Երևանի քաղաքապետարանը GIS համակարգում ներդրել է օդի որակի դիտարկման և կառավարման նոր թվային գործիք: Համակարգի հիմնական նպատակն է կանխատեսել օդի որակի փոփոխությունները՝ հիմնվելով մթնոլորտային շերտերի սպասվող տատանումների վրա։
GIS հարթակի միջոցով արդեն հնարավոր կլինի նախապես տեսնել, թե որ օրերին է սպասվում ինվերսիոն շերտի տատանում, ինչը հանգեցնում է աղտոտվածության կտրուկ աճի։
Սա հնարավորություն կտա նախապես պլանավորել և կիրառել որոշակի սահմանափակումներ, որոնց շնորհիվ նվազագույնի կհասցվեն քաղաքում առաջացող արտանետումները և կմեղմվի աղտոտվածության ազդեցությունը։
Քաղաքապետ Ավինյանն գործակարգավարական նիստի ընթացքում ընդգծել է, որ տեխնոլոգիական նոր լուծումը հնարավորություն կտա քաղաքացիներին ավելի իրազեկված լինել օդի որակի մասին և ըստ այդմ պլանավորել իրենց ժամանակը դրսում՝ խուսափելով առողջական հնարավոր խնդիրներից։