ԱՄԷ-ն թույլ չի տա, որ իր տարածքը օգտագործվի Իրանին հարվածելու համար. ԱՄԷ ԱԳՆ
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իշխանությունները թույլ չեն տա որևէ երրորդ կողմի՝ օգտվել իր տարածքից Իրանի դեմ ռազմական գործողության համար՝ ասվում է Էմիրությունների ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Արտաքին գործերի նախարարությունը վերահաստատում է, որ ԱՄԷ-ն հանձնառու է թույլ չտալու իր օդային, ցամաքային և ջրային տարածքներն օգտագործել Իրանի դեմ ցանկացած թշնամական ռազմական գործողության համար և լոգիստիկ աջակցություն չի ցուցաբերի նման գործողություններին»,- ավելացվում է հայտարարության մեջ։
Արտգործնախարարությունը հավելել է, որ ներկայիս ճգնաժամերը պետք է լուծվեն երկխոսության և իրավիճակի լարվածության թուլացման միջոցով՝ հարգելով միջազգային իրավունքն ու պետական ​​ինքնիշխանությունը։
Անցյալ շաբաթ The Wall Street Journal-ը (WSJ), հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի բացառել Իրանի դեմ ռազմական ուժ կիրառելու հնարավորությունը։
Տարածաշրջանային ԶԼՄ-ները հիշեցնում են, որ ԱՄՆ-ի հազարավոր զինվորականներ են տեղակայված Աբու Դաբիի մերձակայքում գտնվող ԱՄԷ-ի ռազմաօդային ուժերի «Ալ-Դաֆրա» բազայում: ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի հարվածային խումբը, որը գլխավորում է USS Abraham Lincoln միջուկային ավիակիրը, մոտենում է Մերձավոր Արևելքին։ Այն տեղափոխում է F/A-18 կործանիչների երեք և հինգերորդ սերնդի F-35C կործանիչների մեկ էսկադրիլիա։