Tesla-ն 2 մլրդ դոլար է ներդնելու արհեստական բանականության xAI ընկերությունում
Էլեկտրոմոբիլների արտադրությամբ զբաղվող Tesla ընկերությունը հայտարարել է, որ 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլար կներդնի միլիարդատեր Իլոն Մասկի արհեստական ​​բանականության xAI ընկերությունում։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Այս քայլը լիովին համապատասխանում է Մասկի ռազմավարությանը՝ Tesla-ն բացառապես էլեկտրական մեքենաներ արտադրող ընկերությունից վերածելու ավելի լայն՝ արհեստական ​​բանականության վրա կենտրոնացած ձեռնարկության, ինչը կամրապնդի ընկերության գնահատումը 1.5 տրիլիոն դոլարի չափով:
Բացի այդ, Մասկի հիմնադրած Tesla ընկերությունը նաև հաստատել է, որ իր Cybercab ռոբոտաքսիի արտադրությունը այս տարի կշարունակվի նախատեսվածի համաձայն:
Tesla-ի ֆինանսական տնօրեն Վայբհավ Տանեջան հայտնել է, որ ընկերությունը նաև մեծացնում է մարդանման ռոբոտների արտադրությունը, իսկ կապիտալ ծախսերը, կանխատեսումների համաձայն, այս տարի կգերազանցեն 20 միլիարդ դոլարը:
Այս ներդրումը զգալիորեն գերազանցում է 2025 թվականի համար նախատեսված 8.5 միլիարդ դոլարը, ինչը ընդգծում է Tesla-ի ագրեսիվ ընդլայնումը արհեստական ​​բանականության և ռոբոտաշինության ոլորտում:
Tesla-ի եկամուտը 2025 թվականին նվազել է մոտ 3%-ով՝ հասնելով մոտավորապես 94.83 միլիարդ դոլարի, ինչը ընկերության համար տարեկան եկամտի առաջին անկումն է։Արտադրական ծավալները պաշտպանելու համար Tesla-ն հույսը դրել է զեղչերի վրա և ներկայացրել է իր բեսթսելլերների ավելի ցածր գներով տարբերակներ։ Wall Street-ը կանխատեսում է, որ ընկերությունը 2026 թվականին կմատակարարի 1.77 միլիոն մեքենա՝ գրանցելով 8.2% աճ։