ԵՄ-ի հետ Հայաստանի արագացված մերձեցումը բացասական հետևանքներ կունենա. Մասլեննիկով
ԵՄ-ի հետ Հայաստանի արագացված մերձեցումը բացասական հետևանքներ կունենա ինչպես Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների, այնպես էլ հետխորհրդային ողջ տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման վրա: Այս մասին TASS-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ Եվրոպական խնդիրների դեպարտամենտի տնօրեն Վլադիսլավ Մասլեննիկովը։
Մեկնաբանելով ԵՄ-ին միանալու Երևանի մտադրությունը՝ նա նշել է, որ հաշվի առնելով ԵՄ-ի արագ վերափոխումը ագրեսիվ ռազմաքաղաքական դաշինքի և Ռուսաստանի հետ դիմակայությանը ուղղված նրա ռազմավարական կուրսը, «այս կազմակերպությանը անդամակցելու Հայաստանի հետաքրքրությունը չի կարող չմտահոգել»։
«Մենք հույս ունենք, որ Հայաստանը՝ որպես Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, հասկանում է Բրյուսելի հետ արագացված մերձեցման հնարավոր բացասական հետևանքները՝ ինչպես մեր դաշնակցային հարաբերությունների, այնպես էլ հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման համար», – ընդգծել է Մասլեննիկովը։
Միևնույն ժամանակ, նա կրկին նշել է, որ Ռուսաստանը հարգում է այլ պետությունների ինքնիշխան իրավունքը՝ մասնակցելու ինտեգրացիոն միավորումներին, և հատկապես «նրանց ցանկությունը՝ լրացուցիչ հնարավորություններ ստանալու տնտեսական զարգացման և սեփական բնակչության բարեկեցությունը բարելավելու համար»։
Մասլեննիկովի խոսքով, Բրյուսելն արդեն սկսել է «ակտիվորեն մղել Երևանին ընդունել քաղաքականապես մոտիվացված ԵՄ չափանիշներ, որոնք հիմնարար կերպով անտեսում են այս անդրկովկասյան հանրապետության անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին և դրա հետ կապված պարտավորությունները»։
«Փաստը մնում է, որ միաժամանակյա անդամակցությունը և՛ ԵԱՏՄ-ին, և՛ ԵՄ-ին ըստ սահմանման անհնար է», – նշել է դիվանագետը։