Տեղեկատվական պատերազմի խրոնիկան ներսից և դրսից | fip.am
Հուլիսի 12-ին, երբ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ է սկսել Տավուշի մարզի հայկական դիրքերի ուղղությամբ, հրապարակվեցին ուղեցույցներ, թե ինչպես պետք է վարվել տեղեկատվության հետ պատերազմի ժամանակ։
Չնայած դրան՝ հայկական որոշ լրատվամիջոցներ, ինչպես նաև նախկին իշխանության և ընդդիմության ներկայացուցիչներ մեղադրեցին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու նրա իշխանությանը պատերազմ հրահրելու, դիվանագիտական ճակատում թերի աշխատելու, խաղաղություն մուրալու և ինֆորմացիա թաքցնելու մեջ։ Դրա հետ մեկտեղ, ադրբեջանական կողմն անցել էր մասշտաբային տեղեկատվական գրոհի։
Ադրբեջանական կողմի գրոհը տեղեկատվական տիրույթում
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետները զգուշացնում էին, որ ադրբեջանական ծառայությունները հայ օգտատերերի կոտրված հաշիվների միջոցով ապատեղեկատվություն են տարածում իշխանությունների անունից։
Պաշտպանության նախարարության նախկին և ներկա խոսնակները ևս պարբերաբար զգուշացնում էին, որ տեղեկատվական տիրույթում ադրբեջանցիներն ակտիվ գործողություններ են վարում, պետք չէ հավատալ թեժ մարտերի, կորուստների, արյան պակասի և նմանատիպ այլ լուրերի ու SMS-ների, և հորդորում էին հետևել միայն պաշտոնական լրահոսին։
Տարբեր օգտատերերի էջեր կոտրելով՝ ֆեյսբուքյան խմբերում սկսեցին տարածվել հայտարարություններ, թե իբր ըստ բանակում ծառայող եղբորից ստացված հաղորդագրության՝ հայկական բանակն ավելի քան 44 զոհ է ունեցել, կամ՝ թե հայկական կողմը կորցրել է 12 մարտական հենակետ և Փաշինյանը խաբում է մարդկանց, կամ՝ թե 70 զոհ և 300 վիրավոր կա, իսկ հիվանդանոցներում տեղ չկա և իրականությունը թաքցնում են ժողովրդից։