Ռ․ Մարտիրոսյանի հայտարարությունը զենքի արտադության վերաբերյալ իրականությանը չի համապատասխանում
Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախկին նախագահ և նոր նախագահի նորանշանակ խորհրդական Ռադիկ Մարտիրոսյանը հունիսի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը անդրադարձել էր Հայաստանի՝ զենք արտադրելու հնարավորությունների մասին իր նախորդ հայտարարություններին։
«Ուրեմն, զենք արտադրելը էսպիսի փոքր երկրի, սահմանափակ հնարավորություններով երկրի խնդիր չի կարող լինել։ Բայց ուրիշ բան է, որ այդ երկիրն իր սահմանափակ, համեստ միջոցներով և կադրերով կարող է մասնակցել այդպիսի գործունեության՝ ուրիշ երկրների հետ համատեղ կատարելու, լուծելու նման խնդիրներ»,- հայտարարել էր Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ նման փոքր երկրներն ի զորու չեն արտադրել զենք, որը և՛ կպաշտպանի երկիրը, և՛ հնարավորություն կտա առևտուր անել։
«Աշխարհում զենք վաճառում են ընդամենը հինգ երկիր»,- նշել էր Մարտիրոսյանը։
Հաշվի առնելով Մարտիրոսյանի պնդման շուրջ ծավալված քննարկումները՝ «Փաստերի ստուգման հարթակը» պարզել է, թե աշխարհի որ երկրներն են զենք վաճառում և արտադրում։