Վրաստանում ընդդիմադիր լրատվականների լրագրողները ներխուժել են խորհրդարանի շենք
Երկուշաբթի առավոտյան իրավիճակը Թբիլիսիում կրկին սրված է:
Ընդդիմության լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, ովքեր նախորդ օրը հանրահավաքում պահանջում էին կառավարության հրաժարականը, ներխուժել են խորհրդարանի շենք ՝ պահանջելով հանդիպում պատգամավորների հետ:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Գարիբաշվիլին հանդես է եկել հայտարարությամբ ՝ հստակ հասկացնելով, որ չի պատրաստվում հրաժարական տալ։ Նա կառավարության հրաժարականը պահանջող գործողությունները անվանել է «հակապետական, հակաեկեղեցական և հակազգային գործողություններ»՝ նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիին մեղադրելով հակապետական ​​սադրանք ծրագրելու մեջ:
Երեկոյան՝ ժամը վեցին, խորհրդարանի դիմաց պատրաստվում է բողոքի նոր ակցիա: Սրման պատճառը TV Pirveli- ի օպերատոր Լեկսո Լաշկարավայի մահն է, որը մահացել է հուլիսի 5-ին Թբիլիսիում «Արժանապատվության երթի» ցույցի նկարահանումների ժամանակ դաժան ծեծի ենթարկվելուց վեց օր հետո: Ընդհանուր առմամբ, այդ ժամանակ վիրավորվել էր ավելի քան 50 լրագրող. Ընդդիմադիր մեդիաները պնդում են, որ իշխանությունը պետք է պատասխանատվություն կրի անկարգությունների ընթացքում իրենց քաղաքացիներին չպաշտպանելու համար: