A woman holds up a placard during a rally in Tbilisi on July 11, 2021, demanding the government resign following a TV cameraman's death after being badly beaten by far-right assailants during a protest against an LGBTQ Pride march. - Thousands rallied in Georgia on July 11, 2021, demanding the government resign following the death of TV cameraman Alexander Lashkarava, 37, after being badly beaten by far-right assailants during a protest against an LGBTQ Pride march. Lashkarava, a cameraman for independent TV station Pirveli, was found dead in his bed in the early hours of July 11. (Photo by Vano SHLAMOV / AFP) (Photo by VANO SHLAMOV/AFP via Getty Images)
Երկուշաբթի առավոտյան իրավիճակը Թբիլիսիում կրկին սրված է: Ընդդիմության լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, ովքեր նախորդ օրը հանրահավաքում պահանջում էին կառավարության հրաժարականը, ներխուժել են խորհրդարանի շենք ՝ պահանջելով հանդիպում պատգամավորների հետ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Գարիբաշվիլին հանդես է եկել հայտարարությամբ ՝ հստակ հասկացնելով, որ չի պատրաստվում հրաժարական տալ։ Նա կառավարության հրաժարականը պահանջող գործողությունները անվանել է «հակապետական, հակաեկեղեցական և հակազգային գործողություններ»՝ նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիին մեղադրելով հակապետական սադրանք ծրագրելու մեջ: Երեկոյան՝ ժամը վեցին, խորհրդարանի դիմաց պատրաստվում է բողոքի նոր ակցիա: Սրման պատճառը TV Pirveli- ի օպերատոր Լեկսո Լաշկարավայի մահն է, որը մահացել է հուլիսի 5-ին Թբիլիսիում «Արժանապատվության երթի» ցույցի նկարահանումների ժամանակ դաժան ծեծի ենթարկվելուց վեց օր հետո: Ընդհանուր առմամբ, այդ ժամանակ վիրավորվել էր ավելի քան 50 լրագրող. Ընդդիմադիր մեդիաները պնդում են, որ իշխանությունը պետք է պատասխանատվություն կրի անկարգությունների ընթացքում իրենց քաղաքացիներին չպաշտպանելու համար: Նյութը՝ Sputnik-georgia.ru