Երեխաների և դեռահասների պատվաստում COVID-19-ի դեմ
Սկսվում է նոր ուսումնական տարին: Դա իր հերթին կարող է բերել վարակների քանակի աճի, քանի որ երեխաներն ու դեռահասները պատվաստումներում չընդգրկված ամենամեծ խումբն են: Բայց իրավիճակը կարող է փոխվել մոտ ապագայում: ՏԱՍՍ -ը պարզել է, թե ինչպես է փորձարկվում դեռահասների պատվաստանյութը, որ երկրներում է այն արդեն օգտագործվում, ինչ փաստարկներ են բերվում գիտնականների կողմից և ինչպես է հասարակությունն արձագանքում դրան։
Արդյո՞ք դպրոցները կվերադառնան հեռակա ուսուցմանը, կախված է նրանից, թե որքան շուտ կհասնենք համընդհանուր իմունիտետի:
Բայց առայժմ թվերը շատ հեռու են իդեալական լինելուց: Իսկ բաց դպրոցներն ու մանկապարտեզները կարող են վարակի նոր ալիք հրահրել: Որոշ եվրոպական երկրներում, օրինակ ՝ Ֆրանսիայում, Դանիայում և Էստոնիայում, իշխանությունները ակտիվորեն խրախուսում են ծնողներին պատվաստել իրենց երեխաներին մինչև ուսումնական տարին: Մյուս երկրներում, ինչպես Մեծ Բրիտանիայում, պատվաստումները ներկայումս ուղղված են միայն թույլ առողջություն ունեցող ունեցող դեռահասներին։ Միասնական կարծիք չկա՝ հաշվի առնելով, որ բոլոր պատվաստանյութերի փորձարկումները դեռ շարունակվում են և թույլատրված են էքստրեմալ կարգով:
Ինչու՞ պատվաստել երեխաներին։ Չէ որ նրանց համար վիրուսը գրեթե վտանգավոր չէ:
Իսկապես, համաճարակի սկզբից ի վեր երեխաները գտնվում են ամենացածր ռիսկի խմբում: Եթե ​​երեխան վարակված է COVID-19- ով, հիվանդությունը սովորաբար անցնում է առանց լուրջ ախտանիշների, և հոսպիտալացումները հազվադեպ են լինում: Երեխաները նաև ունեն «երկար կորոնավիրուս» վարակի ավելի ցածր տոկոս, որի դեպքում մնացորդային ախտանիշները պահպանվում են ամիսներով, ըստ Մեծ Բրիտանիայի հետազոտողների:
Բայց օրինակ, Ռուսաստանի դաշնությունում կորոնավիրուսի վարակի երրորդ ալիքի հետ ավելացան երեխաների վարակի դեպքերը: Փորձագետները դա բացատրում են նրանով, որ այժմ տարածված Դելտա տարբերակը ավելի ակտիվորեն է փոխանցվում մարդուց մարդուն և ավելի արագ զարգանում օրգանիզմում: Եթե ​​2020 թվականին երեխաները կազմում էին դեպքերի ընդհանուր թվի մոտ 7-8% -ը, ապա այժմ նրանց մասնաբաժինը հասնում է քառորդի: Ծանր դեպքերի թիվը նույնպես մի քանի անգամ ավելացավ:
Մեկ այլ վտանգն այն է, որ վարակված երեխաներն ավելի ակտիվ են տարածում վիրուսը, և դա սպառնում է ընտանիքի ավագ անդամներին: Դեռևս 2020 -ի աշնանը երեխաները 1,5 անգամ հաճախ էին վարակում մեծահասակներին։ Իսկ աշնանը մանկապարտեզները և դպրոցները կարող են դառնալ վարակի տարածման լրացուցիչ աղբյուր:
Վերջապես, պատվաստանյութերով հիվանդության կանխումը շատ ավելի հեշտ կլիներ, քան արդեն հիվանդ երեխաների բուժումը: Երեխաների համար դեղորայքային թերապիայի արդյունավետության վերաբերյալ շատ քիչ տվյալներ կան: Ռուսաստանի Առողջապահության նախարարության ուսումնասիրությունների վերջին տարբերակի համաձայն ՝ COVID-19-ով հիվանդ երեխաների համար ներկայումս հայտնի ոչ մի դեղամիջոց չի հաստատվել: Եվ որոշ դեղամիջոցներ, որոնք արդեն օգտագործվում են մեծահասակների համար, պարզապես հարմար չեն երեխաներին բուժելու համար:
Եվրոպայում և ԱՄՆ -ում 12 տարեկանից բարձր դեռահասների օգտագործման համար հաստատված միակ պատվաստանյութը Pfizer- ի և BioNTech- ի mRNA պատվաստանյութն է: Այս տարիքային խմբի կլինիկական փորձարկումները սկսվել էին դեռևս 2020 թվականին, որին մասնակցել է 2 259 դեռահաս: Փորձարկումների արդյունքները ավելի տպավորիչ էին, քան մեծահասակների մոտ. Պատվաստված երեխաներից ոչ մեկը դեռևս չի հիվանդացել: Այստ տարվա մայիսին FDA-ն հաստատել է Pfizer / BioNTech պատվաստանյութը 12-15 տարեկան երեխաների համար: Դրանից հետո դեռահասների մոտ դրա օգտագործումը հաստատվել է Եվրոպական դեղամիջոցների գործակալության (EMA) կողմից:
Հունիսի սկզբին Չինաստանի իշխանությունը արտակարգ դեպքերի համար թույլատրեց 3 տարեկանից երեխաներին պատվաստել չինական Sinovac ընկերության մշակած CoronaVac պատվաստանյութով: Համաձայն The Lancet բժշկական ամսագրում հրապարակված ուսումնասիրության, դեղամիջոցը բարձր արդյունավետություն է ցուցաբերել 3-ից 17 տարեկան երեխաների շրջանում փորձարկումների ժամանակ: Հուլիսի կեսերին Չինաստանը հաստատեց չինական Sinopharm դեղագործական ընկերության չակտիվացված պատվաստանյութի անհապաղ օգտագործումը 3-ից 17 տարեկան երեխաների համար:
2021 թվականի մարտին Pfizer / BioNTech պատվաստանյութի փորձարկումները սկսվեցին առանձին ՝ երեք տարիքային խմբերի համար ՝ 6 ամսից մինչև 2 տարի, 2-ից 5 տարի և 5-ից 11 տարի: Ըստ մշակողների հաշվարկների, հաշվի առնելով վարակի երրորդ փուլը, երեխաների համար պատվաստանյութը կհաստատվի ձմռան սկզբին կամ կեսին:
Moderna-ի պատվաստանյութը 0-11 տարեկան երեխաների համար (KidCOVE) և 12-17 տարեկան դեռահասների համար (TeenCOVE) նույնպես սկսեցին փորձարկվել մարտին: Johnson & Johnson-ը նախատեսում է սկսել փորձարկումներ ավելի ավագ դեռահասների հետ, այնուհետև իր մեկ դեղաչափով պատվաստանյութը փորձարկել փոքր երեխաների վրա:
Ի՞նչ են ասում սրա մասին առողջապահության ոլորտի մասնագետները:
Դեռևս հունիսի սկզբին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը խորհուրդ չէր տալիս պատվաստել երեխաներին: Սակայն, մի փոքր ուշ, կազմակերպությունը փոխեց իր որոշումը ՝ միաժամանակ հստակեցնելով, որ երեխաները ներառված չեն առաջնահերթ խմբերում:
«Երեխաների մոտ COVID-19 պատվաստանյութերի օգտագործման վերաբերյալ դեռ բավարար տվյալներ չկան։ Երեխաներն ու դեռահասները ավելի թեթև են տանում հիվանդությունը, քան մեծահասակները»:
Սակայն, մի փոքր ուշ, կազմակերպությունը փոխեց իր որոշումը ՝ միաժամանակ հստակեցնելով, որ երեխաները ներառված չեն առաջնահերթ խմբերում:
Պատվաստումների և իմունիզացիայի բրիտանական համատեղ կոմիտեն օգոստոսի 4-ին հայտարարություն է տարածել, որում խորհուրդ է տալիս պատվաստումը թույլատրել 16-17 տարեկան բոլոր դեռահասների համար, իսկ 12-15 տարեկանների խմբում ՝ պատվաստել միայն առավել խոցելի խմբին, մասնավորապես ՝ թուլացած իմունային համակարգ և քրոնիկ հիվանդություններ ունեցողներին: Փորձագետները վկայակոչեցին այն փաստը, որ մեկուսացման միջոցառումները խանգարում են երեխաներին նորմալ կրթություն ստանալ, որից ամենից շատ տուժում են ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքները:
Օգոստոսի սկզբին Գերմանիայում դաշնային և տարածաշրջանային առողջապահության նախարարները որոշեցին զանգվածաբար պատվաստել 12-17 տարեկան դեռահասներին: Այնուամենայնիվ, այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց Ռոբերտ Կոխի ինստիտուտի (STIKO) պատվաստումների մշտական ​​հանձնաժողովի ղեկավար Թոմաս Մերտենսի կողմից:
«Համաճարակի նոր ալիքի ընթացքը շատ քիչ է կախված է երեխաների պատվաստումից», – ասել է նա: Նախկինում հանձնաժողովը խորհուրդ էր տալիս բժշկի հետ խորհրդակցելուց հետո պատվաստվել միայն ուղեկցող հիվանդություններ և ռիսկի այլ գործոններ ունեցող դեռահասներին: Նախարարների որոշումը քննադատության ենթարկեց նաև Գերմանիայի բժիշկների միությունը:
Ինչպե՞ս են այս ամենին վերաբերվում ծնողները և երեխաների իրավունքները պաշտպանները
2021 թվականի գարնանը Նյու Յորքի քաղաքային համալսարանի կողմից անցկացված առցանց հարցումը ցույց տվեց, որ ամերիկացիների գրեթե կեսը պատրաստ է պատվաստել իր երեխային (հաշվի առնելով, որ նա 12 տարեկանից փոքր է): Եվս 25% -ը նշել է, որ չի անի դա, իսկ 26% -ը վարանել է պատասխանել: Ամենից հաճախ դրական են պատասխանել ասիական ծագում ունեցող մարդիկ,, մինչդեռ բարձրագույն կրթություն չունեցող և տարեկան 25,000 դոլարից ցածր եկամուտ ունեցող մասնակիցներն անորոշություն են հայտնել։
Միացյալ Թագավորության ազգային վիճակագրության գրասենյակը նույնպես հարցում է անցկացրել այս թեմայի շուրջ և պարզել է, որ տասը ծնողներից ինը «հաստատ» կամ «հավանաբար» կպատվաստեն իրենց երեխաներին, եթե այս տարբերակը հասանելի լինի: Հարցվածներից նախադպրոցական տարիքի երեխաներ ունեցողների միայն 4% -ը և 3% -ը, ում երեխաները սովորում են ավագ դպրոցում, դեմ են արձագանքել:
Ռուսաստանում, ըստ SuperJob հավաքագրող պորտալի, հարցվածների միայն 8% -ն է հաստատ պատրաստ պատվաստել իր երեխային, ևս 23% -ը հակված է այս որոշմանը: Նրանք այս դիրքորոշումը բացատրում են երեխաներին պաշտպանելու ցանկությամբ, ովքեր ակտիվորեն շփվում են հասակակիցների և ուսուցիչների հետ: 37% -ը կտրականապես դեմ է երեխաների պատվաստումներին, ևս 32% -ը պատրաստ չէ: Նրանք պնդում են իրենց տեսակետը հիմնականում պատվաստանյութի անբավարար ուսումնասիրված լինելու պատճառով: