MOSCOW, RUSSIA JULY 1, 2019: Armenian National Assembly Chairman Ararat Mirzoyan at the 2019 Development of Parliamentarism International Forum. Anton Novoderezhkin/TASS Ðîññèÿ. Ìîñêâà. Ñïèêåð Íàöèîíàëüíîãî ñîáðàíèÿ Àðìåíèè Àðàðàò Ìèðçîÿí íà II ìåæäóíàðîäíîì ôîðóìå "Ðàçâèòèå ïàðëàìåíòàðèçìà" â Öåíòðå ìåæäóíàðîäíîé òîðãîâëè (ÖÌÒ). Àíòîí Íîâîäåðåæêèí/ÒÀÑÑ
Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տոշիմիցու Մոտեգին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արարատ Միրզոյանին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, որում, մասնավորապես, նշել է.
Ցանկանում եմ սրտանց շնորհավորել Ձեզ` Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ։
Ճապոնիայի համար Հայաստանը կարևոր գործընկեր է օրենքի գերակայության վրա հիմնված ազատ և բաց աշխարհակարգ կառուցելու գործում։ Գոհունակություն հայտնելով երկու ժողովուրդների միջև պատմական կապերի առնչությամբ՝ կցանկանայի առավել խորացնել համագործակցությունը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, թվայնացումը, մշակույթը և այլն։
Հաջորդ տարի կլրանա մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, և ես հույս ունեմ, որ ապագայում երկկողմ փոխգործակցությունն էլ ավելի կընդլայնվի և կզարգանա՝ Ձերդ գերազանցության հետ սերտ համագործակցության ներքո»: