Ալֆրեդ Նոբելի հիշատակին Շվեդիայի պետական բանկի մրցանակը բաժանված Է կանադա-ամերիկացի տնտեսագատ Դեւիդ Քարդի եւ ԱՄՆ-ից հետազոտողներ Ջոշուա Անգրիստի եւ Գվիդո Իմբենսի միջեւ: Հոկտեմբերի 11-ին այդ մասին հայտարարել Է Գիտությունների թագավորական ակադեմիայի Նոբելյան կոմիտեն:
Քարդին պարգեւը հանձնվել Է «աշխատանքի Էկոնոմիկայի բնագավառում նրա Էմպիրիկ հայացքի համար»: Անգրիստը եւ Իմբենսը մրցանակի երկրորդ կեսը կստանան «պատճառա-հետեւանքային կապերի վերլուծության բնագավառում իրենց մեթոդաբանական ավանդի համար»: Այս տարվա դափնեկիրները ներկայացրել են աշխատանքի շուկայի նոր հայացքներ եւ ցույց տվել, թե տնտեսական գործընթացների պատճառի եւ հետեւանքի մասին ինչ եզրակացություններ կարելի Է անել փորձարարական ճանապարհով:
«Նրանց մոտեցումը տարածվել Է այլ բգավառներ եւ հեղափոխություն Է կատարել Էմպիրկ հետազոտությունների բնագավառում»,- պարզաբանել Է Նոբելյան կոմտեն իր ընտրությունը:
Գիտնականները ցույց են տվել, որ գիտափորձերի միջոցով կարելի Է հայտնաբերել սոցիալական գիտությունների համար չափազանց կարեւոր պատճառներ եւ հետեւանքներ. օրինիակ՝ ներգաղթի ազդեցությունը վարձատրման եւ զբաղվածության կամ երկարատեւ կրթության ապագա եկամտի մակարդակի վրա:
«Հանգուցային գործոն Է այն իրավիճակների օգտագործումը, որոնցում պատահական իրադարձությունները կամ քաղաքականության փոփոխումը հանգեցնում են այն բանին, որ մարդկանց խմբերին վերաբերվում են տարբեր կերպ, ինչը հիշեցնում Է կլինիկական փորձարկումները բժշկագիտության բնագավառում»,- նշել են շվեդ փորձագետները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: