Հայաստանում գիտության ֆինանսավորումը կավելանա 83 տոկոսով
Հայաստանում նախատեսվում է 2022 թվականին գիտության ֆինանսավորման ուղղությամբ հատկացնել 83 տոկոսով ավելի գումար: Այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը:
«Մեր պետության հարատևությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ են երկարաժամկետ ներդրումներ գիտության և կրթության բնագավառում, ինչը մեզ համար չափազանց կարևոր առաջնահերթություն է:  2022-ին Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը հատկացվող գումարն աճելու է 27 տոկոսով: Այստեղ են կրթական օբյեկտների շինարարության և նախագծման ուղղությամբ կատարվելիք աշխատանքները, որով շարունակվելու է ներկայում ընթացող շինարարական աշխատանքները և նախագծվելու են բազմաթիվ նոր ուսումնական հաստատություններ»,-ասաց Փաշինյանը:
Այս պահի դրությամբ 76 դպրոց և 51 մանկապարտեզ արդեն իսկ գտնվում են կառուցման, վերակառուցման կամ հիմնանորոգման փուլում: «2022-ին  միայն գիտության ֆինանսավորման ուղղությամբ հատկացվելու է 83 տոկոսով ավելի գումար, իսկ գիտական թեմատիկ հետազոտությունների հատկացվող գումարն ավելին է 2.5 անգամ՝ կազմելով 6.7 մլրդ դրամ»,-ասաց վարչապետը:
Նա շեշտեց՝ իրենց նպատակն է անձի կրթությունն ու շարունակական զարգացումը դարձնել կենսակերպ: