Վաչե Տերտերյանը ընդունել է ՄՄԿ պատվիրակությանը
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանն այսօր ընդունել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության Հայաստանի առաքելության գրասենյակի պատվիրակությանը՝ կազմակերպության կողմից հրավիրված միգրացիայի հարցերով միջազգային փորձագետ Կլաուս Ֆոլդենի գլխավորությամբ։ Հանդիպմանը ներկա էր ՏԿԵՆ միգրացիոն ծառայության պետ  Արմեն Ղազարյանը։
Վաչե Տերտերյանը ողջունել է Կլաուս Ֆոլդենի այցը Հայաստան և կարևորել այն առաքելությունը, որով նա ժամանել է, ընդգծելով, որ Հայաստանը միգրացիոն քաղաքականության մշակման գործընթացներում մշտապես ունեցել է  միջազգային կազմակերպությունների  աջակցությունը։
«Գոհունակությամբ արձանագրում եմ, որ  այս ոլորտում  ունենք  շատ պրոֆեսիոնալ  հանրույթ, ի դեմս  հասարակական կազմակերպությունների, որոնցից շատերը   նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչությունների մանդատ ունեն։ Այս ամենի արդյունքում միգրացիոն գործընթացները Հայաստանում իրականացվում են հրապարակային քննարկումների և միջազգային փորձագիտական աջակցության միջավայրում»,-նշել է Տերտերյանը։
ՏԿԵ նախարարի տեղակալի խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանը ձեռնամուխ է եղել միգրացիոն նոր  ռազմավարության մշակմանը, որը ըստ նրա, հաշվի  առնելով աշխարհում և տարածաշրջանում առկա մարտահրավերները,  պետք է  հնարավորինս ճկուն լինի և  ընդգրկի այն բոլոր   ռիսկերը, գործոնները, որոնք կան  այսօր և տեսանելի են մոտ ապագայում։
Վաչե Տերտերյանը կարևորել է  նաև միգրացիոն կարգավորման գործընթացներում համայնքներին գործնական դերակատարություն հատկացնելու, նրանց ներգրավելու հարցը։
ՄՄԿ  փորձագետ  Կլաուս Ֆոլդենը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և  տեղեկացրել, որ իր առաքելության շրջանակում նախատեսում է հանդիպել  ՀՀ իրավասու պետական մարմինների, միգրացիոն գործընթացներում ներգրավված կառույցների հետ՝ Հայաստանի միգրացիոն նոր ռազմավարության մշակման աշխատանքներում  աջակցություն տրամադրելու նպատակով։
Կլաուս Ֆոլդենը նշել է, որ  15 տարի առաջ մասնակցել է հայկական միգրացիոն գործընթացներին աջակցություն տրամադրելուն և,  ոլորտում ձևավորված քաղաքականությունն ուսումնասիրելով` այսօր կարող է ասել, որ  այս նոր գործընթացը շատ ամուր հիմքերի վրա է կառուցվելու։
Նա հույս է հայտնել, որ իր առաքելության շրջանակում հանդիպումների արդյունքում  կկարողանա որոշակի առաջարկություններով հանդես գալ։