Որոշ դեղերը հետ են կանչվել դեղատներից, դրանց շրջանառությունը դադարեցվել է․ ԱԱՏՄ
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնից հայտնում են, որ տեսչական մարմնի ղեկավարի կողմից տրվել են կարգադրագրեր Հայաստանի Հանրապետությունում ներքոնշյալ դեղերի նշված սերիաների շրջանառության դադարեցման և հետկանչի վերաբերյալ՝ հիմք ընդունելով ՀՀ ԱՆ «Ակադեմիկոս Է. Գաբրիելյանի անվան դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՓԲ ընկերության 2021 թվականի նոյեմբերի 05-ի թիվ 0105106921 գրությանը կից փորձագիտական եզրակացությունը։
1. «Ֆոսֆալյուգել ալյումինիումի ֆոսֆատ դոնդող ներքին ընդունման 10400մգ, (20) փաթեթիկներ 16գ. Ֆրանսիա Ֆարմատիս, Զ.Ա N1,ԲՊ 20, 60190 Էստրես Սեն-Դենի՝ Աստելաս Ֆարմա Յուրուփ Բ.Վ., Սիլվիուսվեգ 62, 2333 ԲԷ Լեյդեն (Նիդերլանդներ)-ի համար» սերիա՝ 028361, պիտանիության ժամկետ՝ 31.05.2023թ.,
2. «Լոզար-Դենկ 25 լոզարտան (լոզարտան կալիում) դեղահատեր թաղանթապատ 25մգ, (28/2×14/) բլիստերում Գերմանիա Դենկ Ֆարմա ԳմբՀ և Քո. ԿԳ, Գոլլ փ. 1, 84529 Թիթմոնինգ, Դենկ Ֆարմա ԳմնՀ և Քո. ԿԳ, Պրինցրեգենտեն փ. 79, 81675 Մյունխեն (Գերմանիա)-ի համար» սերիա՝ 23069, պիտանիության ժամկետ՝ 31.08.2022թ. սերիա՝ 24819, պիտանիության ժամկետ՝ 31.03.2023թ.,
3. «Լոզար-Դենկ 50 լոզարտան (լոզարտան կալիում) դեղահատեր թաղանթապատ 50մգ, (28/2×14/) բլիստերում Գերմանիա Դենկ Ֆարմա ԳմբՀ և Քո. ԿԳ, Գոլլ փ. 1, 84529 Թիթմոնինգ, Դենկ Ֆարմա ԳմնՀ և Քո. ԿԳ, Պրինցրեգենտեն փ. 79, 81675 Մյունխեն (Գերմանիա)-ի համար» սերիա՝ 22308, պիտանիության ժամկետ՝ 30.11.2021թ. սերիա՝ 22332, պիտանիության ժամկետ՝ 30.11.2021թ., սերիա՝ 22891 պիտանիության ժամկետ՝ 30.04.2022թ., սերիա՝ 22962 պիտանիության ժամկետ՝ 30.06.2022թ., սերիա՝ 23072 պիտանիության ժամկետ՝ 30.09.2022թ., սերիա՝ 25290 պիտանիության ժամկետ՝ 28.02.2024թ.,
4. «Լոզար-Դենկ 100 լոզարտան (լոզարտան կալիում) դեղահատեր թաղանթապատ 50մգ, (28/2×14/) բլիստերում Գերմանիա Դենկ Ֆարմա ԳմբՀ և Քո. ԿԳ, Գոլլ փ. 1, 84529 Թիթմոնինգ, Դենկ Ֆարմա ԳմնՀ և Քո. ԿԳ, Պրինցրեգենտեն փ. 79, 81675 Մյունխեն (Գերմանիա)-ի համար» սերիա՝ 22872, պիտանիության ժամկետ՝ 31.05.2022թ. սերիա՝ 23369, պիտանիության ժամկետ՝ 30.09.2022թ., սերիա՝ 23370 պիտանիության ժամկետ՝ 30.09.2022թ.,
5. «ԿոԼոզար-Դենկ 50/12.5 լոզարտան (լոզարտան կալիում) դեղահատեր թաղանթապատ 50մգ+12.5մգ, (28/2×14/) բլիստերում Գերմանիա Դենկ Ֆարմա ԳմբՀ և Քո. ԿԳ, Գոլլ փ. 1, 84529 Թիթմոնինգ, Դենկ Ֆարմա ԳմնՀ և Քո. ԿԳ, Պրինցրեգենտեն փ. 79, 81675 Մյունխեն (Գերմանիա)-ի համար» սերիա՝ 21693, պիտանիության ժամկետ՝ 31.07.2022թ. սերիա՝ 21866, պիտանիության ժամկետ՝ 30.11.2022թ., սերիա՝ 22444 պիտանիության ժամկետ՝ 28.02.2023թ., սերիա՝ 22801 պիտանիության ժամկետ՝ 31.03.2023թ, սերիա՝ 24288, պիտանիության ժամկետ՝ 31.03.2024թ., սերիա՝ 24455, պիտանիության ժամկետ՝ 31.08.2024թ., սերիա՝ 25342, պիտանիության ժամկետ՝ 28.02.2025թ.,
6. «ԿոԼոզար-Դենկ 100/12.5 լոզարտան (լոզարտան կալիում) դեղահատեր թաղանթապատ 100մգ+12.5մգ, (28/2×14/) բլիստերում Գերմանիա Դենկ Ֆարմա ԳմբՀ և Քո. ԿԳ, Գոլլ փ. 1, 84529 Թիթմոնինգ, Դենկ Ֆարմա ԳմնՀ և Քո. ԿԳ, Պրինցրեգենտեն փ. 79, 81675 Մյունխեն (Գերմանիա)-ի համար» սերիա՝ 22122, պիտանիության ժամկետ՝ 30.11.2021թ. սերիա՝ 22799, պիտանիության ժամկետ՝ 31.03.2022թ., սերիա՝ 24579 պիտանիության ժամկետ՝ 30.06.2023թ., սերիա՝ 25105 պիտանիության ժամկետ՝ 30.06.2023թ.։