Նոյեմբերի 1-12-ը շրջակա միջավայրին հասցվել է 118 537 411 դրամի վնաս. ԲԸՏՄ
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը հաշվետվություն է ներկայացրել 2021 թվականի նոյեմբերի 1-12-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ: Իրականացված վերահսկողության ընթացքում արձանագրվել է 61 դեպք, որից 55 դեպքով հաշվարկվել է շրջակա միջավայրին հասցված 118 537 411  դրամի չափով վնաս, 1 դեպքով նշանակվել է 100 000 դրամի չափով վարչական տուգանք։ Նախկինում արձանագրված 20 դեպքով հաշվարկվել է 430 000 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, նշանակվել 1.420.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։Մասնավորապես`
Արձանագրվել է 57 դեպք, որից 54-ով հաշվարկվել է շրջակա միջավայրին հասցված 118 198 230  դրամի չափով վնաս, 1-ով նշանակվել 100 000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։ Նախկինում արձանագրված 7 դեպքով հաշվարկվել է 405 000  դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, նշանակվել 500 000  դրամի չափով վարչական տուգանք:
Նախկինում արձանագրված 2 դեպքով հաշվարկվել է 25000 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, նշանակվել 250 000  դրամի չափով վարչական տուգանք։
Արձանագրվել է 3 դեպք, որից 1-ով հաշվարկվել է շրջակա միջավայրին հասցված 339 181 դրամի չափով վնաս։Նախկինում արձանագրված 9 դեպքով նշանակվել է 540 000 դրամի չափով վարչական տուգանք։
Պետության կողմից հատուկ պահպանվող բնական օբյեկտների պահպանության կանոնների և ռեժիմի խախտում
Նախկինում արձանագրված 1 դեպքով նշանակվել է 80000 դրամի չափով վարչական տուգանք։
Արձանագրվել է 1 դեպք: Նախկինում արձանագրված 1 դեպքով նշանակվել է 50000  դրամի չափով վարչական տուգանք։ՀՀ ԱՆ ՀԿԱԾ է ուղարկվել 1 գործ (ընդհանուր՝ 103 600 ՀՀ դրամ)։ Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե մուտքագրվել 1 023 908 դրամ:
Ստուգումներ և դիտարկումներ
Հաշվետու ժամանակահատվածում ԲԸՏՄ ղեկավարի կողմից տրվել է ստուգում իրականացնելու մասին թվով 10 հանձնարարագիր, որից՝ 6-ը՝ ընդերքօգտագործում,1-ը՝ արտադրություն,2-ը՝ ՓՀԷԿ /1-ը ծրագրային,1-ը՝ անտառտնտեսություն: Նախկինում իրականացված 4 ստուգման արդյունքներով կազմվել է վարչական տուգանքի 3 որոշում՝ 1 130 000 ՀՀ դրամի չափով, հաշվարկվել է բնությանը պատճառված վնաս՝ 7 096 579 ՀՀ դրամի չափով։ Տրվել է խախտումները վերացնելու մասին 2 հանձնարարական։ Նշված ժամանակահատվածում ԲԸՏՄ ղեկավարի կողմից արձակվել է դիտարկում իրականացնելու մասին 3 հրաման: