ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Բաբկեն Թունյանն այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում արձագանքել է ընդդիմության բարձրացրած խնդրին, թե Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը տնտեսապես օգտակար է միայն այդ երկրին, իսկ Հայաստանի տնտեսությունը դրանից միայն տուժելու է:
«Մենք այսպես թե այնպես, 30 տարի Թուրքիայի հետ առևտուր ենք արել: Չնայած չենք ունեցել անմիջական սահման, Վրաստանի միջոցով է ապրանքաշրջանառություն տեղի ունեցել, բայց ունեցել ենք իրենց հետ առևտուր: Թուրքիան եղել է Հայաստանի «թոփ 5» առևտրային գործընկերներից մեկը»,- ասաց Թունյանը՝ հավելելով, որ այդ տրամաբանությամբ Հայաստանը պետք է իր դռները փակի բոլոր այն երկրների առջև, որոնք ավելի հզոր տնտեսություն ունեն:
Այդուհանդերձ, ըստ տնտեսագետ-պատգամավորի, Հայաստանի շուկան պաշտպանված է ԵԱՏՄ գործող կանոնակարգերով ու պաշտպանական մեխանիզմներով՝ մաքսատուրքեր և այլն:
«Չեմ կարծում, թե մեզ թուրքական էքսպանսիա սպասվում է: Ես նման վտանգ չեմ տեսնում: Իսկ վտանգի դեպքում կանխարգելիչ միջոցառումներ կիրականացվեն»,- ասաց Թունյանը: