Հայկական ֆիլմը ներկայացվել է Ռուսաստանի «Նիկա» կինոմրցանակի
Հայկական արտադրության «Զուլալի» խաղարկային լիամետրաժ ֆիլմը ներկայացվել է Ռուսաստանի ազգային կինոակադեմիայի «Նիկա» մրցանակաբաշխության՝ «ԱՊՀ երկրների և Վրաստանի լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում:
Տեղեկությունը հայտնում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը` նշելով, որ ֆիլմը նկարահանվել է կինոկենտրոնի համաֆինանսավորմամբ։Ֆիլմի ռեժիսորը Հայկ Օրդյանն է։
Սցենարը գրվել է Նարինե Աբգարյանի համանուն գրքի հիման վրա` մոգական ռեալիզմին մոտ ժանրով։Իրադարձությունների կենտրոնում մի փոքրիկ գյուղ է, որը գտնվում է գեղատեսիլ կիրճում։
Ճանապարհի մոտ գտնվող փոքրիկ շուկայում գյուղացիները վաճառում են հնարավոր ամեն ինչ, երբեմն էլ զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ։
Քանդված տանը, չնկատելով ժամանակի ընթացքը, ապրում է մի ընտանիք՝ տարեց տնային տնտեսուհի Մամիդան, Նազարոս անունով տղան ու նրա խելագարվրած մայրը` Զուլալին, որին մարմնավորել է դերասանուհի Հերմինե Ստեփանյանը։
Ֆիլմի երաժշտությունը գրել է կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը։Հայաստանում ֆիլմն էկրան է բարձրացել 2021 թվականի հոկտեմբերին։