ՌԴ-ում փակվել են աշխարհի երեք խոշորագույն ձայնագրման ընկերությունները
Ձայնագրող լեյբլների «մեծ եռյակի» բոլոր անդամները, որոնք վերահսկում են համաշխարհային երաժշտական ​​շուկայի ավելի քան 70%-ը, հայտարարել են ուկրաինական պատերազմի ֆոնին Ռուսաստանում իրենց գործունեությունը դադարեցնելու մասին։
Այս մասին մարտի 10-ին հայտնել է Sony Music-ը։ «Sony Music Group-ը կոչ է անում խաղաղություն հաստատել Ուկրաինայում և վերջ տալ բռնությանը։ Մենք կասեցրել ենք բոլոր բիզնես գործունեությունը Ռուսաստանում և կշարունակենք աջակցել կարիքավորներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու գլոբալ ջանքերին», – ասված է ընկերության հայտարարության մեջ: Variety-ի փոխանցմամբ՝ ընկերության աշխատակիցները կշարունակեն անժամկետ աշխատավարձ ստանալ, իսկ արտիստների հետ կապված իրավիճակը դեռ մշակման փուլում է։
Քիչ անց Warner Music-ը հայտարարեց աշխատանքի դադարեցման մասին։ «WMG-ն դադարեցնում է իր գործունեությունը Ռուսաստանում, ներառյալ ներդրումները և զարգացման նախագծերը, խթանման և շուկայավարման գործունեությունը, ինչպես նաև բոլոր նոր ֆիզիկական լրատվամիջոցների արտադրությունը: Այս շատ լուրջ քայլին մենք գնում ենք հնարավորինս մտածված։ Մենք կշարունակենք կատարել մեր ստանձնած պարտավորությունները մեր անձնակազմի, արվեստագետների և հեղինակների նկատմամբ՝ անելով ամեն հնարավորը, ըստ իրավիճակի զարգացման»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Universal Music՝ ամենամեծ ձայնագրման ընկերությունը, մարտի 8-ին հայտարարել է իր գրասենյակների փակման և Ռուսաստանում բոլոր բիզնես գործունեությունը դադարեցնելու մասին։ «Մենք կոչ ենք անում դադարեցնել բռնությունը Ուկրաինայում։ Մենք աջակցում ենք միջազգային պատժամիջոցներին և աշխատում ենք ԱՄՆ-ի, Միացյալ Թագավորության, Լեհաստանի, Սլովակիայի, Գերմանիայի, Չեխիայի և Հունգարիայի մեր անձնակազմի և արվեստագետների հետ և աջակցում ենք տարածաշրջանում փախստականների համար մարդասիրական ջանքերին»,- ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ։
Սկզբնաղբյուրը՝ Meduza-ի: