Հուլիսի 1-ին Ավստրիայի մայրաքաղաքում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ բանագնացների 4-րդ հանդիպմանը ձեռք են բերվել առարկայական պայմանավորվածություններ երկու ուղղությամբ։
Դրանցից մեկը վերաբերում է երկու երկրների միջև օդային ուղիղ բեռնափոխադրումների իրականացմանը, որի ուղղությամբ կողմերը որոշել են հնարավորինս սեղմ ժամկետներում մենկարկել անհրաժեշտ գործընթացները։
Երկրորդը, որ առավել ուշագրավ է հարաբերությունների կարգավորման առաջընթացի առումով, Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար բացելու մասին է։ Մինչ հայկական տեղեկատվական տիրույթում այս թեմայով բուռն քննարկումներ են ընթանում՝ հիմնականում հակասական մոտեցումներով, փորձենք հասկանալ, թե ի վերջո՝ ինչ կարող է սա նշանակել, իհարկե՝ Հայաստանի հետաքրքրությունների շրջանակում։
Այսպես, պայմանավորվածությունը վերաբերում է երրորդ երկրների այն քաղաքացիներին, ովքեր կարող են այցելել Հայաստան և Թուրքիա։ Առևտրափոխադրումներ ոլորտի ներկայացուցիչներ ու զբոսաշրջիկներ.
Առաջին տպավորությամբ՝ հենց նրանք են առավելապես անհրաժեշտություն ունենալու մի երկրի տարածք այցելել, այնտեղից՝ անցնել մյուսը։ Զբոսաշրջիկների դեպքում ամեն ինչ ակնհայտ է. սփյուռքահայեր, ովքեր կցանկանան այցելել միաժամանակ Արևելյան և Արևմտյան Հայաստաններ, Թուրքիայի արևելյան շրջաններ այցելող օտարերկրացիներ, ովքեր կցանկանան Արարատը հյուսիսից տեսնել, և այլն։
Սակայն առավել հետաքրքրական է առևտրային բաղադրիչով հայ-թուրքական սահմանն անցնելու հարցը. ո՞ւմ և ինչո՞ւ է պետք Հայաստանի տարածքով դեպի Թուրքիա և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումներ իրականացնելը։ Այս հարցերին պատասխանելուց առաջ հիշենք մի քանի կարևոր իրադարձություններ.