Apple-ը Rutube-ից պահանջել է թաքցնել ռուսական պետական մեդիա բովանդակությունը iOS-ի վիդեոհոսթինգ հավելվածից կամ հասանելի դարձնել միայն ռուս օգտատերերի համար: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Rutube-ի մամուլի ծառայությունում։
Ամերիկյան կորպորացիան Rutube-ին երկու շաբաթ ժամանակ է տվել որոշում կայացնելու համար, հակառակ դեպքում տեսահոսթինգի հավելվածը կարող է հեռացվել App Store-ից, հայտնել են ընկերությունից։
Տեսահոսթինգը սահմանափակել է մուտքը Rutube հավելված App Store-ում Ռուսաստանից, Ղազախստանից և Բելառուսից բացի այլ երկրների օգտատերերի համար:
«Կառուցողները ստիպված են գնալ նման քայլի, որպեսզի օգտատերերին տրամադրեն այն նոր ֆունկցիոնալությունը, որին նրանք սպասում են։ Rutube-ը չի նախատեսում սահմանափակումներ մտցնել ռուսական լրատվամիջոցների տարածման վրա, քանի որ դա խախտում է ռուսալեզու բնակչության իրավունքները», – պարզաբանել է Rutube-ն:
Ռուսական բազմաթիվ լրատվամիջոցներ և բլոգերներ ներկայացված են Rutube-ում, որոնց ալիքներն արգելափակվել են YouTube վիդեոհոսթինգում: Դրանց թվում են «Առաջին ալիքը», «Ռոսիա 1», «НТВ», «Россия-24», «ТНТ», «РТ», «Спас», ինչպես նաև հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովի, պրանկերներ Վովանի և Լեքսուսի, բլոգեր Դմիտրի (Գոբլին) Պուչկովի և այլոց ալիքները։
Rutube-ն անվանում են YouTube-ի ռուսական գլխավոր «այլընտրանքներից»: Վերջերս Ռուսաստանի Դաշնության իշխանությունները սկսեցին զգալի միջոցներ ներդնել հայրենական վիդեոհոսթինգում: